1. Spoločenské stolové hry >
  2. Kooperatívne hry (302) >
  3. Záchranáři (Flash Point: Fire Rescue EN)

Záchranáři (Flash Point: Fire Rescue EN)

5x hodnotené
Počet hráčov: 1 - 6
Doba hrania: 45 min.
Odporúčaný vek: od 10 rokov
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel: - na stiahnutie
Výrobca: Indie Boards & Cards
Autor: Kevin Lanzing
Rok vydania: 2011

Na objednávku

Doprava od 2,80 €

Cena:

39,99

Popis a obsah Záchranáři (Flash Point: Fire Rescue EN) :

Lokalizovaná verzia hry je už bohužiaľ vypredaná a nedostupná, preto Vám ponúkame aspoň anglickú verziu. Hra je viac-menej jazykovo nezávislá. Texty obsahujú iba karty postáv, takže si ju bez problémov môžú zahrať aj neangličtinári.

Hra plná atmosféry - v roli požiarnikov zachraňujete obyvateľov horiaceho domu. Hráte ako tím, buď všetci vyhráte alebo... v každom prípade pozor na bleskovo sa šíriaci oheň!

Hra plná atmosféry - v roli požiarnikov zachraňujete obyvateľov horiaceho domu. Hráte ako tím, buď všetci vyhráte, alebo... v každom prípade pozor na bleskovo sa šíriaci oheň!

Popis hry pre iHRYsko od Ladislava Benca:

„Požiar v rodinnom dome: požiarnik dostáva vyznamenanie za odvahu“

Záchranáři - Boj s ohněm je pútavá hra, v ktorej sa zhosťujete role odhodlaných požiarnikov a vrháte sa do útrob horiacej budovy. Vaším cieľom je priviesť všetkých do bezpečia skôr, ako ich strávia plamene alebo ich rozpadajúca sa budova pochová do horúceho hrobu.

Hra je kooperatívna, čo znamená, že všetci hráči ťahajú za jeden povraz a zdieľajú svoje víťazstvo aj prehru. Obsahuje dve sady pravidiel. Prvá je základná, vhodná pre zoznámenie sa s hrou alebo pre hráčov – začiatočníkov. Vysvetlí, aké možnosti majú hasiči k dispozícii a ako sa šíri oheň a posiela vás priamo do akcie.

Okrem vlastného dôvtipu máte so sebou už len sekeru a ochranný odev. Bez meškania musíte vyraziť za obeťami, aby ste sa k nim dostali skôr ako oheň. A práve tu vzniká jeden z najväčších problémov pri plánovaní. Budete utekať priamo za obeťou, nedbajúc na plamene okolo a pokúsite sa ju dostať von skôr, ako bude neskoro? Riskujete však, že sa požiar úplne vymkne z rúk. Alebo radšej budete postupovať opatrne a snažiť sa udržať oheň čo najviac pod kontrolou? Ak vytvoríte dostatočne bezpečný priechod, možno sa záchrana podarí niektorému z kolegov. Pretože čo je horšie ako niesť človeka v bezvedomí, len aby ste si uvedomili, že už niet bezpečnej cesty späť? Je to predsa úplné zrútenie sa výbuchmi porušenej budovy po tom, ako sa pokúsite cestu do bezpečia prerúbať cez stenu.

Po každom ťahu hráča sa oheň rozšíri na náhodné miesto v dome. Niekedy sa len začne trochu dymiť, no inokedy základmi domu otrasie mocná explózia, zabíjajúca každého nešťastníka ktorý jej stojí v ceste.

Hra pokračuje, až kým sa nepodarí zachrániť aspoň siedmich ľudí z celkových desiatich. To znamená, že požiarnici prehrali, ak zomrú štyria alebo viacerí. Alebo ak sa ohňu podarí porušiť statiku budovy dostatočne na to, aby sa zrútila a zabila všetkých vo vnútri.

„Explózia! Ôsmi zranení a bez strechy nad hlavou.“

Pre skúsenejších hráčov má Záchranáři - Boj s ohněm iný variant pravidiel, ktorý ponúka tri stupne náročnosti a podstatne zvyšuje príťažlivosť hry. Každý z požiarnikov má svoju špecializáciu (na výber máte z ôsmich). Jeden je vybavený tepelnou kamerou a dokáže na diaľku určiť, či je niekde ohrozený človek alebo ide o planý poplach. Ďalší, medik, dokáže na mieste resuscitovať človeka, ale je menej zručný pri hasení ohňa. CAFS špecialista je pomalší, ale svojím penovým prístrojom dokáže efektívnejšie hasiť.

V ich prospech hrá ešte požiarnické auto, schopné zahasiť mocným prúdom vody veľké plochy izieb.

No všetko ostatné ide proti nim. Na rozdiel od zjednodušenej verzie pravidiel nestačí človeka vyniesť kamkoľvek von z budovy – musí byť naložený do sanitky. Oheň sa šíri rýchlejšie vďaka rozžeraveným ohniskám, ktoré postupne vznikajú a v neposlednom rade aj kvôli zle uskladneným horľavinám, ktoré nezodpovední obyvatelia nechávajú položené naozaj všade.

Malá odbočka: Ak by sme si chceli predstavovať, ako by vznik takej situácie vyzeral „v skutočnom živote“, muselo by to byť niečo v štýle:

„Oooociiii, prečo máme ten kanister benzínu odložený v kúpeľni?“

„Buď ticho a choď zapáliť svetlo, mám pocit že nám v obývačke uniká plyn z krbu.“

„Ale ja neviem nájsť zápalky!“

„Sú predsa v spálni, medzi čistiacimi prostriedkami a kvapalinou do zapaľovača. Keď už tam budeš, prines aj acetón a očisti ním sporák.“

To je potom naozaj šok, keď všetko okolo začne horieť.

„Katastrofa na vidieku: požiar spôsobil benzín uskladnený v kotolni.“

Po stránke spracovania je hra Záchranáři - Boj s ohněm na veľmi dobrej úrovni. Za pomerne nízku cenu dostanete obojstranný hrací plán – jedna strana na ľahšie hry, druhá pre tie prípady, keď sa cítite byť obzvlášť dobrí a nevadí vám prehra. Okrem nej dostanete figúrky, hracie kocky a tucty kvalitne vyhotovených žetónov z hrubého kartónu. Veľmi dobre je vyriešené určovanie náhodných miest pomocou kociek a prehľadného označenia hracej plochy.

V návode je uvedený počet hráčov 2 až 6, ale možná je aj sólová hra – stačí, ak si jeden hráč vezme na starosť viacero postáv.

Výhodou je aj schopnosť hry Záchranáři - Boj s ohněm osloviť široké publikum. Ostrieľaní stratégovia si prídu na svoje pri rýchlej a náročnej hre na vyšších stupňoch náročnosti. Náhodné rozmiestnenie žetónov zabezpečí dlhé hodiny zábavy bez toho, aby sa dostavila repetitívna nuda.

Na druhej strane neskúsení hráči ocenia nielen jednoduchší variant hry (čo z neho činí v tomto smere lepšiu voľbu než napríklad dobrý, ale náročnejší Ghost Stories), ale aj dobre zvoleným ladením. Požiarnici sa tešia veľkej obľube medzi deťmi a sú témou, ku ktorej majú všetci blízko. To je výhoda proti hrám ako napríklad Yggdrasil – nie každý laik je oboznámený s tematikou nórskej mytológie a to mnohých z nich odrádza.

Na záver musím skonštatovať, že hra Záchranáři - Boj s ohněm príjemne prekvapila. Je to výborná hra, ktorá nesklame náročných hráčov, témou a ľahkou zvládnuteľnosťou pritiahne začiatočníkov, stmelí kolektív pri spoločnom riešení problému a poskytne útočisko, keď už ste unavení z neustáleho súperenia. Nemôžem inak, než ju odporučiť všetkým záujemcom o dobrú kooperatívnu hru.


Hodnotenie Záchranáři (Flash Point: Fire Rescue EN)

Hodnotenie od Boris
  6 zachránených ľudí iba pri dyme: "v pohode, túto hru máme vo vrecku..." o dva ťahy, o dve explózie, reťazové zapálenia, výbuch nebezpečného materiálu, zabití nielen obetí ale aj hasičov neskôr: "...fcku" 10/10
Hodnotenie od Igor Borbaš
  Zatiaľ sme odohrali len jednu hru, najväčší problém bol, že synátor chcel ohne zakladať a nie hasiť ;-). Kniha s pravidlami je pomerne mohutná, v podstate ale nie sú nijako náročné na pochopenie (hrali sme zatiaľ len podľa rodinných pravidiel).
Hodnotenie od Milan Čeman
  Mám už odohraných nemálo hier tejto stolnej hry. Hra je zaujímavá svojim námetom a tiež tým, že si do nej môžte aplikovať svoje vlastné pravidlá a priblížiť tak zásah hasičov bližšie k reálu. Je to skutočné povedené dielo a po zapojení nemalej skupinky ľudí, ktorí nikdy nemali čo dočinenia so stolnými hrami, ako ich poznáme my "fajnšmekri" :) ju môžem vrelo odporučiť každému, kto má rád vôňu akcie, strachu a narastajúcej atmosféry.
Hodnotenie od David Jablonovsky
  Kvalitna jednoducha zabavna rodinna kooperativna hra. Uvodna obtiaznost je pomerne lahka a da sa vysvetlit za par minut. Hral som aj obtiaznost pre pokrocilych, ktora nam uz dala zabrat :) Paci sa mi, ako je hra tematicka a uplne som citil ako dom olizuju plamene a naozaj zachranujeme pridusenych ludi, rychlo riesime postup, proste paradna oddychovka a viem si predstavit dost rozdielne skupiny ludi, s ktorymi si ju mozem zahrat. Prve dve hry su prijemnym prekvapenim.
Hodnotenie od Jakub Celušák
  Hral som zatiaľ iba prvý variant (jednoduchší) a môžem vrelo odporúčať aj mladším hráčom. Samotné aktivity na hernom pláne nie sú obtiažne na pochopenie, horšie je to s rozhodovaním sa a riskovaním drahocenných životov obyvateľov horiaceho domu.

Chcete sa dozvedieť o hre Záchranáři (Flash Point: Fire Rescue EN) dozvedieť viac ? Radi Vám pomôžeme. Našu odpoveď môžete očakávať najneskôr do 2 pracovných dní.

Prepíšte text do poľa

Pravidlá Záchranáři (Flash Point: Fire Rescue EN)


Užitočné linky

Záchranáři: Velkoměsto

rodinná hra
Cena: 8,99 €

Záchranáři: 2. podlaží

rodinná hra
Cena: 8,99 €

Flash Point: Fire Rescue – Honor & Duty

rodinná hra
Cena: 13,99 €

Pandemic CZ

rodinná hra
Cena: 24,99 €

Pandemic Legacy: Rok 1 (Modrá krabica)

rodinná hra
Cena: 49,99 €

Velká kniha strašlivých čar

náročná hra
Cena: 33,99 €

Pandemic: Reign of Cthulhu

rodinná hra
Cena: 45,99 €

Běsnení Drákuly

náročná hra
Cena: 44,99 €

Dobble

zábavná hra
Cena: 10,99 €

Krycie mená

zábavná hra
Cena: 16,99 €

Pokémon: Sun & Moon Booster Pack

náročná hra
Cena: 3,99 €

Dixit

rodinná hra
Cena: 22,99 €

Duch!

zábavná hra
Cena: 10,99 €

Příběhy z kostek

rodinná hra
Cena: 9,99 €

Speed Cups

zábavná hra
Cena: 14,99 €

IQ Puzzle

moderný hlavolam
Cena: 9,99 €

Cardline: Svet zvierat

rodinná hra
Cena: 14,99 €

Zobraziť všetky