Coloretto - jubilejná edícia
Myslíte, že desať druhov kariet je na dobrú kartovú hru málo? Vyskúšajte Coloretto! Už na prvý pohľad Vás prekvapí, že krabička obsahuje vlastne len a len chameleónov v rôznych farbách. Celkovo je 8 farieb po ôsmich kartách z každej. Navyše sa v balíčku ukrývajú tri dúhové chameleóny a jedinú väčšiu odlišnosť predstavujú karty s dvojbodovými bonusmi a kartička indikujúca blížiaci sa koniec hry. A to je všetko. Ale aj toto "málo" stačilo v rukách šikovného autora na vyčarovanie kandidáta na Hru roka! Táto limitovaná edícia príchádza po 10 rokoch od prvého vydania a obsahuje krásnu grafiku a špeciálnu "zlatú" kartu. Priebeh hry Ako vlastne hra funguje? Je založená na dvoch princípoch. Prvým je, že hráči sa snažia získať čo najviac chameleónov jednotlivých farieb, ale každý musí počítať s tým, že len chameleóny troch farieb mu prinesú kladné body, za ďalšie sa naopak body odčítavajú. Druhým je geniálny spôsob získavania kariet s chameleónmi. V strede stola sú kôpky zodpovedajúce počtu hráčov a na ne hráči postupne prihadzujú otáčané karty. Počet kariet v každej kôpke je obmedzený na max. tri. Ak sa niektorá kôpka hráčovi, ktorý je na ťahu páči, môže si ju vziať. Takto sa pokračuje, kým každý hráč nezíska jednu kôpku. Potom sa opäť zapoja všetci do vytvárania nových kôpok. V okamihu, keď niektorý hráč otočí kartu signalizujúcu koniec hry, dokončí sa už len aktuálne vytváranie a rozdeľovanie kôpok. Potom sa spočítajú body. Dúhové chameleóny sa môžu použiť ako chameleóny ľubovoľnej farby, za bonusové karty sa pripočíta zodpovedajúci počet bodov. Hodnotenie chameleónov je progresívne. Čím viac chameleónov z jedného druhu hráč nazbieral, tým viac sa zvyšuje počet bodov, ktoré získa alebo o ktoré príde. Hodnotenie V čom spočíva úspech tejto hry? Jednoducho v tom, že každý hráč je v neustálom tlaku, keď sa musí doslova pri každom ťahu rozhodovať, či si už má vziať kôpku alebo čakať na tučnejší zisk; či si má vylepšiť kôpku, ktorú by chcel alebo by mu ju už niekto vzal; či je lepšie vylepšiť kôpku súperovi alebo uškodiť sebe apod. Samozrejme málokedy je odpoveď jednoznačná, záleží na stratégii ostatných, na tom, aké karty a kedy sa otočia, ale tiež na momentálnej nálade súperov :-).
Odporúčaný vek:
8 rokov
Dĺžka hry:
20 min.
Počet hráčov:
2-5 hráčov
Jazyk hry:
nezávislý
8,49 €
Dlhodobo nedostupné
Predajňa BA: Dlhodobo nedostupné
Predajňa BB: Dlhodobo nedostupné
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis hry

Myslíte, že desať druhov kariet je na dobrú kartovú hru málo? Vyskúšajte Coloretto! Už na prvý pohľad Vás prekvapí, že krabička obsahuje vlastne len a len chameleónov v rôznych farbách. Celkovo je 8 farieb po ôsmich kartách z každej. Navyše sa v balíčku ukrývajú tri dúhové chameleóny a jedinú väčšiu odlišnosť predstavujú karty s dvojbodovými bonusmi a kartička indikujúca blížiaci sa koniec hry. A to je všetko. Ale aj toto "málo" stačilo v rukách šikovného autora na vyčarovanie kandidáta na Hru roka!

Táto limitovaná edícia príchádza po 10 rokoch od prvého vydania a obsahuje krásnu grafiku a špeciálnu "zlatú" kartu.

Priebeh hry
Ako vlastne hra funguje? Je založená na dvoch princípoch. Prvým je, že hráči sa snažia získať čo najviac chameleónov jednotlivých farieb, ale každý musí počítať s tým, že len chameleóny troch farieb mu prinesú kladné body, za ďalšie sa naopak body odčítavajú.

Druhým je geniálny spôsob získavania kariet s chameleónmi. V strede stola sú kôpky zodpovedajúce počtu hráčov a na ne hráči postupne prihadzujú otáčané karty. Počet kariet v každej kôpke je obmedzený na max. tri. Ak sa niektorá kôpka hráčovi, ktorý je na ťahu páči, môže si ju vziať. Takto sa pokračuje, kým každý hráč nezíska jednu kôpku. Potom sa opäť zapoja všetci do vytvárania nových kôpok.

V okamihu, keď niektorý hráč otočí kartu signalizujúcu koniec hry, dokončí sa už len aktuálne vytváranie a rozdeľovanie kôpok. Potom sa spočítajú body. Dúhové chameleóny sa môžu použiť ako chameleóny ľubovoľnej farby, za bonusové karty sa pripočíta zodpovedajúci počet bodov. Hodnotenie chameleónov je progresívne. Čím viac chameleónov z jedného druhu hráč nazbieral, tým viac sa zvyšuje počet bodov, ktoré získa alebo o ktoré príde.

Hodnotenie
V čom spočíva úspech tejto hry? Jednoducho v tom, že každý hráč je v neustálom tlaku, keď sa musí doslova pri každom ťahu rozhodovať, či si už má vziať kôpku alebo čakať na tučnejší zisk; či si má vylepšiť kôpku, ktorú by chcel alebo by mu ju už niekto vzal; či je lepšie vylepšiť kôpku súperovi alebo uškodiť sebe apod. Samozrejme málokedy je odpoveď jednoznačná, záleží na stratégii ostatných, na tom, aké karty a kedy sa otočia, ale tiež na momentálnej nálade súperov :-).

Parametre:
Počet hráčov:
2-5 hráčov
Dĺžka hry:
20 min.
Odporúčaný vek:
8+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Michael Schacht
Rok vydania:
2013
Hodnotenie hry
Alex79
9.2.2017
Spomedzi asi 20 hier, ktoré som vyskúšal, je táto na prvom mieste. Perfektná kombinácia stratégie a šťastia. Kartová hra, ktorá neomrzí ani vo dvojici, hráme ju už niekoľko mesiacov. Veľmi dobre premyslené varianty pre rôzny počet hráčov. Karty majú krásny dizajn. Ak hráte vo dvojici, nehráte s plným počtom farieb. Môžete preto pre spestrenie po čase vždy dve sady farieb vymeniť. Neviem si predstaviť žiaden herný záťah bez Coloretta. Výborná hra! Pre lepšie porozumenie pravidiel a dynamiky hry odporúčam pozrieť si nejaké youtube video.
1 Hodnotenie
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje