Kakerlakensalat (Švábí šalát)
Máte radi zeleninu? Rozoznáte od seba karfiol, papriku, paradajku a šalát? Po partii "Švábího salátu" si tým už nebudete tak istí! Už obrázok na škatuľke nie nepodobný hre Blafuj! dáva tušiť, že skôr než o stratégiu a taktiku pôjde v tejto hre o zábavu a smiech. V priebehu hry všetci spoločne vytvárajú miešaný zeleninový šalát. Hráč, ktorý je na ťahu, otočí hornú kartu zo svojho balíčka obrázkom hore, správne pomenuje zeleninu na ňom zobrazenú a kartu položí na spoločný odkladací balíček uprostred stola. Ak sa hráč preriekne, nesprávne pomenuje zeleninu, alebo dlho váha, berie si všetky odložené karty a pridá ich k svojmu balíčku. Cieľom je zbaviť sa všetkých svojich kariet. Celé kúzlo hry spočíva v spomínanom "správnom" pomenovávaní. Ono to nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Obvykle musí hráč nazvať zeleninu, ktorá je skutočne na karte. Je však niekoľko výnimiek, kedy naopak tento názov použiť nesmie a musí zaklamať. Ide o prípad, že rovnaký druh zeleniny obsahuje vrchná karta odkladacieho balíčku, alebo tento druh zeleniny v pomenovávaní použil hráč, ktorý hral naposledy. V takom prípade musím napr. paradajku nazvať paprikou, šalát karfiolom a podobne. Pre zvolenú "náhradnú" zeleninu samozrejme platia rovnaké obmedzenia. Tj. Napríklad ak som otočil papriku a hráč predo mnou zahral šalát ako "papriku", volím iba medzi karfiolom a paradajkou. Aby bol zmätok dokonalý, prichádzajú občas do hry tzv. karty tabu. Tie sú na každý druh zeleniny v balíčku iba dve. Pri ich otočení musí hráč povedať ?šváb?. Od tejto chvíle sa karty hrajú na druhú hromádku tak, aby tabu karta bola stále dobre viditeľná. Okrem vyššie uvedených pravidiel totiž platí globálny zákaz vysloviť druh uvedený na karte tabu. Ak sa teda vrátime k príkladu z predchádzajúceho odseku - v situácii, keď je tabu paradajka, mám pri otočení papriky z príkladu iba jedinú správnu možnosť - karfiol. Hodnotenie Švábí šalát väčšinou chytí predovšetkým deti, ale pobaviť a odreagovať sa pri ňom môžu veľmi dobre aj dospelí. Hra sa správne rozbehne, až ak sedíte pri stolu aspoň štyria, uvedený maximálny počet hráčov môžete pokojne mierne prekročiť. Čo tak ochutnávkou "Šalátu" spestriť večierok? Majte však na pamäti, že tento typ hier nie je pre každého.
Odporúčaný vek:
6 rokov
Dĺžka hry:
10-20 min.
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
9,99 €
objednáme pre vás
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: objednáme pre vás
Predajňa BB: objednáme pre vás
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Máte radi zeleninu? Rozoznáte od seba karfiol, papriku, paradajku a šalát? Po partii "Švábího salátu" si tým už nebudete tak istí!

Už obrázok na škatuľke nie nepodobný hre Blafuj! dáva tušiť, že skôr než o stratégiu a taktiku pôjde v tejto hre o zábavu a smiech. V priebehu hry všetci spoločne vytvárajú miešaný zeleninový šalát. Hráč, ktorý je na ťahu, otočí hornú kartu zo svojho balíčka obrázkom hore, správne pomenuje zeleninu na ňom zobrazenú a kartu položí na spoločný odkladací balíček uprostred stola. Ak sa hráč preriekne, nesprávne pomenuje zeleninu, alebo dlho váha, berie si všetky odložené karty a pridá ich k svojmu balíčku. Cieľom je zbaviť sa všetkých svojich kariet.

Celé kúzlo hry spočíva v spomínanom "správnom" pomenovávaní. Ono to nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Obvykle musí hráč nazvať zeleninu, ktorá je skutočne na karte. Je však niekoľko výnimiek, kedy naopak tento názov použiť nesmie a musí zaklamať. Ide o prípad, že rovnaký druh zeleniny obsahuje vrchná karta odkladacieho balíčku, alebo tento druh zeleniny v pomenovávaní použil hráč, ktorý hral naposledy. V takom prípade musím napr. paradajku nazvať paprikou, šalát karfiolom a podobne. Pre zvolenú "náhradnú" zeleninu samozrejme platia rovnaké obmedzenia. Tj. Napríklad ak som otočil papriku a hráč predo mnou zahral šalát ako "papriku", volím iba medzi karfiolom a paradajkou.

Aby bol zmätok dokonalý, prichádzajú občas do hry tzv. karty tabu. Tie sú na každý druh zeleniny v balíčku iba dve. Pri ich otočení musí hráč povedať ?šváb?. Od tejto chvíle sa karty hrajú na druhú hromádku tak, aby tabu karta bola stále dobre viditeľná. Okrem vyššie uvedených pravidiel totiž platí globálny zákaz vysloviť druh uvedený na karte tabu. Ak sa teda vrátime k príkladu z predchádzajúceho odseku - v situácii, keď je tabu paradajka, mám pri otočení papriky z príkladu iba jedinú správnu možnosť - karfiol.

Hodnotenie

Švábí šalát väčšinou chytí predovšetkým deti, ale pobaviť a odreagovať sa pri ňom môžu veľmi dobre aj dospelí. Hra sa správne rozbehne, až ak sedíte pri stolu aspoň štyria, uvedený maximálny počet hráčov môžete pokojne mierne prekročiť. Čo tak ochutnávkou "Šalátu" spestriť večierok? Majte však na pamäti, že tento typ hier nie je pre každého.

Obsah hry:

120 kariet zeleniny, 8 tabu kariet, pravidlá.

Parametre:
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Dĺžka hry:
10-20 min.
Odporúčaný vek:
6+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Jacques Zeimet
Rok vydania:
2007
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Dušan Pepucha
15.3.2010
Je to jednoduchá zábavná hra, zameraná na rýchlu reakciu. Človek sa dobre nasmeje na tých prebreptoch a často počuje niečo na spôsob ššššššab(šváb), raprika (paprika) a iné dokonca sa občas pripletie aj ničo čo nie je v možnostiach. V tejto hre prakticky nefiguruje prvok náhody takže je to len na človeku, čo niektorý uvítajú.No po určitej dobe človek postráda zmenu v hre a to najmä keď sa mu nedarí. Mňa moc táto hra moc nezaujala aj napriek jej plusom.
mafiosna
14.2.2012
tuto hru odporucam. objavili sme ju na minulorocnej pohode ... nasledne som ju dostala na narodeniny a som z nej cela stastna :) da sa na tom strasne nasmiat ...a pritom je velmi jednoducha... ani by ste nevedeli ako vie hru skomplikovat fakt, ze paradajka je rajcina a naopak :)
Viki
3.11.2017
Vynikajuca hra. Kupili sme aj na zaklade predchadzajucich hodnoteni na tejto stranke, oplatilo sa ;) Vela sa nasmejete ;))
3 Hodnotenia
Podobné hry
skladom, odosielame čo najskôr
9,99 €
skladom, odosielame čo najskôr
skladom, odosielame čo najskôr
9,99 €
skladom, odosielame čo najskôr
objednáme pre vás
9,99 €
objednáme pre vás
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje