Race for the Galaxy (Dobyvatelé vesmíru)
(Česká verzia tejto hry - Dobyvatelé vesmíru - od vydavateľstva Albi je momentálne úplne vypredaná, preto Vám ponúkame anglickú verziu.) Ak Vám pripadá San Juan príliš nudný a jednoduchý, ste tu správne! Dobyvatelia vesmíru - Race for the Galaxy je hra postavená na rovnakých základoch. Jej autor Tom Lehman sa podieľal na vývoji kartovej verzie Portorika. Myšlienky zo San Juanu rozviedol a spojil s mnohými ďalšími, ktoré v ňom zostali nepoužité. Nechal sa inšpirovať aj jedným svojím predošlým nevydaným prototypom, zmenil tému a výsledkom je nová komplexná a napriek tomu svižná kartová hra. Race for the Galaxy má herným mechanizmom v skutočnosti k Portoriku bližšie než San Juan. Každý hráč má sadu šiestich akčných kariet (objavovanie, osídľovanie, výskum, obchod, spotreba a produkcia), z ktorej v každom kole vyberie jednu, ktorú chce použiť. Akcie majú v hre dané poradie, v ktorom sú potom vyhodnotené. Každá akcia sa v kole robí najviac jedenkrát (aj ak si ju zvolilo viac hráčov). Na rozdiel od Portorika, kde máte občas pocit, že sa Vám žiadna akcia úplne nehodí, tu skôr odhadujete, ktorú z pre Vás užitočných akcií zahrajú ostatní a ktorú si musíte zahrať sami. Veľmi dôležitým prvkom je poradie akcií, pretože všetko musíte správne naplánovať, aby sa Vám nestalo, že v kľúčový okamih ešte nemáte potrebné karty na ruke. V balíčku kariet nájdete obrovské množstvo rôznych kariet planét aj technológií. To spolu so systémom hrania akcií zaručuje, že každá hra bude naozaj iná. Textov na kartách a pri prvom hraní zložito vyzerajúcich ikoniek sa netreba obávať, všetko sa rýchlo zautomatizuje a po pár hrách už texty nie sú potrebné vôbec. Trochu problematické sa mi pri prvých partiách zdalo vybalansovanie hry. Ak si rozohráte nejakú stratégiu a prestanú Vám chodiť karty, ktoré do nej zapadajú, ťažko s tým niečo urobíte. Samozrejme Race for the Galaxy sa človek za pár hier nenaučí, takže na nejaké veľké závery je ešte skoro.
Odporúčaný vek:
12 rokov
Dĺžka hry:
45 min.
Počet hráčov:
2-4 hráči
Jazyk hry:
Nájdite podobné hry:
34,99 €
momentálne nedostupné
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: momentálne nedostupné
Predajňa BB: momentálne nedostupné
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

(Česká verzia tejto hry - Dobyvatelé vesmíru - od vydavateľstva Albi je momentálne úplne vypredaná, preto Vám ponúkame anglickú verziu.)

Ak Vám pripadá San Juan príliš nudný a jednoduchý, ste tu správne! Dobyvatelia vesmíru - Race for the Galaxy je hra postavená na rovnakých základoch. Jej autor Tom Lehman sa podieľal na vývoji kartovej verzie Portorika. Myšlienky zo San Juanu rozviedol a spojil s mnohými ďalšími, ktoré v ňom zostali nepoužité. Nechal sa inšpirovať aj jedným svojím predošlým nevydaným prototypom, zmenil tému a výsledkom je nová komplexná a napriek tomu svižná kartová hra.

Race for the Galaxy má herným mechanizmom v skutočnosti k Portoriku bližšie než San Juan. Každý hráč má sadu šiestich akčných kariet (objavovanie, osídľovanie, výskum, obchod, spotreba a produkcia), z ktorej v každom kole vyberie jednu, ktorú chce použiť. Akcie majú v hre dané poradie, v ktorom sú potom vyhodnotené. Každá akcia sa v kole robí najviac jedenkrát (aj ak si ju zvolilo viac hráčov). Na rozdiel od Portorika, kde máte občas pocit, že sa Vám žiadna akcia úplne nehodí, tu skôr odhadujete, ktorú z pre Vás užitočných akcií zahrajú ostatní a ktorú si musíte zahrať sami. Veľmi dôležitým prvkom je poradie akcií, pretože všetko musíte správne naplánovať, aby sa Vám nestalo, že v kľúčový okamih ešte nemáte potrebné karty na ruke.

V balíčku kariet nájdete obrovské množstvo rôznych kariet planét aj technológií. To spolu so systémom hrania akcií zaručuje, že každá hra bude naozaj iná. Textov na kartách a pri prvom hraní zložito vyzerajúcich ikoniek sa netreba obávať, všetko sa rýchlo zautomatizuje a po pár hrách už texty nie sú potrebné vôbec.

Trochu problematické sa mi pri prvých partiách zdalo vybalansovanie hry. Ak si rozohráte nejakú stratégiu a prestanú Vám chodiť karty, ktoré do nej zapadajú, ťažko s tým niečo urobíte. Samozrejme Race for the Galaxy sa človek za pár hier nenaučí, takže na nejaké veľké závery je ešte skoro.

Obsah hry:

5 štartovných kariet, 109 hracích kariet, 4 sady po 7 kartách akcií, 8 pre hru v dvoch hráčoch (verzia pre skúsených), 4 prehľadové tabuľky, 28 žetónov víťazných bodov

Parametre:
Počet hráčov:
2-4 hráči
Dĺžka hry:
45 min.
Odporúčaný vek:
12+
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Thomas Lehmann
Rok vydania:
2007
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Jan Polách
16.7.2008
Tak už mám za sebou minimálně 200 her tohoto opravdu skvělého kousku. Mohu tedy říct, že se vyplatilo překousat pravidla a naučit se těch několik ikonek, pomocí kterých jsou veškeré funkce a úkony na kartách popsány, a pochopit jak jednotlivé fáze fungují. Dostal jsem se od počátečního hledání jednolité strategie za každou cenu k improvizaci a hledání maximálního efektu s ohledem na soupeřovu strategii. Věnovat se bližšímu popisu jak se hra vlastě hraje nechci. Stručně jen uvedu, že každý staví "své tablo". Je 6 fází, z kterých si člověk na začátku kola volí, kterou chce hrát /za tu dostane bonus - např. slevu/. Hrají se jen fáze, které hráči vybrali a to vždy v pořadí I-VI. Během fází se buď lížou karty z balíčku, nebo vynáší valepšení či světy, za což se platí, jak jinak zhozením karet z ruky. Vojenské světy se dobývají, musíte mít vyloženo dostatečnou voj. sílu před sebou. Konzumuje se zboží za body nebo karty - zboží jsou opět karty, pokládané při jeho produkci a nebo příchodu do hry se světem lícem dolů na produkční nebo "windfall" svět, během kozumace se zahazují na odkládací balík. A konečně poslední možnou fází hranou v kole je produkce zboží. Na každé kartě je pod body I až VI vždy zapsáno ikonami, jestli, a co tato karta v dané fázi dělá, poskytuje. Kola se hrají vždy celá a to tak dlouho dokud se nestane že: někdo má před sebou vyloženo 12 či více karet nebo došly během konzumace body, kterých je přiděleno na 1 hru 12 na hráče. Hru lze skončit s vítezným skore od cca 17 do cca 92./ve 2 hráčích, kde si dle pravidel každý vybírá 2 fáze/. Nejvíce bodů přinášejí vylepšení o ceně 6, jejichž hodnota na konci, při sčítání bodů za vyložené karty, je proměnlivá /dle popisu na těchto/ a která mají strategický význam. Proč hru hodnotím tak vysoko: 1. je fakt moc pěkná a sci-fi téma jsem dlouho žádné nehrál 2. dává možnost objevovat nové a nové strategie a kombinace karet, i nyní bývám občas překvapen, co lze vytvořit a jakých výsledků dosáhnout. 3. míra náhody střední pro méně zkušeného hráče, ale většinou spíše menší. 4. na čas je hra především ve dvou úplně super, ve dvou si tu půl až třičtvrtěhodinku najdeme během dne daleko nejčastěji, a proto taky tato hra momentálně kraluje našim volným chvílím. Díky simultánní volbě akcí a konání hra ani ve více hráčích nenabývá na délce lineárně, ale vždy jen o něco. Tam, kde byste hráli jinou hru celý večer a třeba ji i hodinu dohrávali s tím, že jistě prohrajete, se toto nekoná. Můžete si takto zahrát několikrát a i díky tomu máte šanci alespoň jednou vyhrát a najít tak i toto uspokojení během jedné seance. Dále už je nutno objevit tuto hru sami. Koupit lze i u nás a již brzy se objeví první dodatek. Od doby co jsem skončil s Magicem jsem lepší karty nehrál.
Jozef Kundlák
3.3.2009
Výborná hra! Sledoval som jej vývoj už asi rok a nakoniec, keď vyšlo české vydanie, som si ju konečne kúpil. A musím povedať, že jej hodnotenie na zahraničných serveroch je oprávnené! Je rýchla, zábavná a aj keď preniknutie do hry môže jednu-dve partie trvať, potom sa to už rozbehne a... nezastaví. Hra sa len tak ľahko neohrá, keďže kombinácií kariet je mnoho a každá hra sa bude vyvíjať inak. Doporučujem (nielen) všetkým sci-fi fanúšikom, ale aj kartovým hráčom.
Jakub Celušák
28.5.2012
Hra je na prvé pochopenie naozaj VEĽMI zložitá. Na kartách sú takmer v každom rohu a kraji značenia, ktoré si musí hráč všímať. Tí ktorí majú málo skúseností sa budú potácať a hre neprídu na chuť. Inak naozaj vytvára množstvo rôznych kombinácií a stratégií. Akosi však nevieme s mojimi spoluhráčmi udržať počas hry hlavnú kostru priebehu kola. Vždy sa v nedočkavosti snažíme urobiť krok predtým než dokončili spoluhráči ten svoj. Tejto hre tiež musím vytknúť, že aj napriek jej jednoduchosti - niekoľko žetónov o veľkosti centových mincí + sada kariet, je krabica zbytočne veľká. Inak zábavná čisto kartová záležitosť pre náročných stratégov. Nerozkladá sa vôbec dlho, keďže neobsahuje milióny typov rôznych drobných žetónikov a značidiel. Hra priamo využíva karty ako platidlo, karty pre ich význam a karty ak špeciálny druh materiálov.
3 Hodnotenia
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje