Ricochet Robots
Ricochet Robots vlastne vôbec nie je hra, ale optimalizačná úloha. Samozrejme tento fakt evidentne nikomu z obvyklého klbka detí alebo skupinky dospelých ticho sklonených nad hracím plánom nevadí. Oni sú totiž "roboti" nečakane zábavní. No a tá radosť keď sa podarí objaviť dômyselnú cestu k cieľu! Pred hrou je zostavený hrací plán. Ten je štvorcový a skladá sa zo štyroch častí. Každá z nich je obojstranná, čím je umožnená značná variabilita hracieho plánu (96 možností). Na hrací plán sa umiestnia štyria farební roboti (červený, modrý, zelený a žltý). Cieľom hry je dopraviť nejakého robota na cieľové pole čo najmenším počtom ťahov. Farba robota a cieľové pole určuje žetón, ktorý sa vylosuje na začiatku každého kola. Zatiaľ to vyzerá až príliš jednoducho, však? V čom je teda háčik? Robotom totiž konštruktéri zabudli namontovať brzdy, takže sa pohybujúci robot zastaví až o stenu alebo o niektorého kamaráta. Dostať ich rýchlo tam, kam potrebujeme, nie je preto vôbec jednoduché. Našťastie robotovi môžu pomôcť tiež ostatní roboti. Avšak pozor, do celkového počtu ťahov sa ich pohyb tiež počíta! Zatiaľ sme nespomenuli jednu z najdôležitejších informácií a súčasne veľkú výhodu tejto hry - všetci hrajú súčasne! Hráči preto nepohybujú priamo robotmi na pláne, ale cestu hľadajú len v duchu. Ten, komu sa podarí nájsť najkratšiu, získava žetón. Hodnotenie Tentoraz sme hru vychválili hneď na začiatku, takže sa nebudeme opakovať. Možnosť hry v ľubovoľnom počte hráčov, vysvetlenie pravidiel za 1 min, všetci neustále zapojení do hry - to sú jasné argumenty hlavne pre rôzne detské krúžky, oddiely, školy apod. Pobaví sa nad ňou aj hravá partia dospelých. Nezabudnite ale na to, že Ricochet Robots vyžadujú použitie "šedej kôry mozgovej" a rozhodne to nie je hra odpočinková! A ešte jedna poznámka na záver: Pri tejto hre hlavne pri nižšom počte hráčov hrozí, že bude vyhrávať neustále jeden a ten istý človek. To môže postupne hru otráviť všetkým ostatným. Majte to na pamäti hlavne, ak ju budete hrať s mladšími deťmi alebo menej skúsenými spoluhráčmi.
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
45 min.
Počet hráčov:
2-10 hráčov
Jazyk hry:
nezávislý
27,99 €
objednáme pre vás
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: objednáme pre vás
Predajňa BB: objednáme pre vás
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis hry

Ricochet Robots vlastne vôbec nie je hra, ale optimalizačná úloha. Samozrejme tento fakt evidentne nikomu z obvyklého klbka detí alebo skupinky dospelých ticho sklonených nad hracím plánom nevadí. Oni sú totiž "roboti" nečakane zábavní. No a tá radosť keď sa podarí objaviť dômyselnú cestu k cieľu!

Pred hrou je zostavený hrací plán. Ten je štvorcový a skladá sa zo štyroch častí. Každá z nich je obojstranná, čím je umožnená značná variabilita hracieho plánu (96 možností). Na hrací plán sa umiestnia štyria farební roboti (červený, modrý, zelený a žltý). Cieľom hry je dopraviť nejakého robota na cieľové pole čo najmenším počtom ťahov. Farba robota a cieľové pole určuje žetón, ktorý sa vylosuje na začiatku každého kola.

Zatiaľ to vyzerá až príliš jednoducho, však? V čom je teda háčik? Robotom totiž konštruktéri zabudli namontovať brzdy, takže sa pohybujúci robot zastaví až o stenu alebo o niektorého kamaráta. Dostať ich rýchlo tam, kam potrebujeme, nie je preto vôbec jednoduché. Našťastie robotovi môžu pomôcť tiež ostatní roboti. Avšak pozor, do celkového počtu ťahov sa ich pohyb tiež počíta!

Zatiaľ sme nespomenuli jednu z najdôležitejších informácií a súčasne veľkú výhodu tejto hry - všetci hrajú súčasne! Hráči preto nepohybujú priamo robotmi na pláne, ale cestu hľadajú len v duchu. Ten, komu sa podarí nájsť najkratšiu, získava žetón.

Hodnotenie
Tentoraz sme hru vychválili hneď na začiatku, takže sa nebudeme opakovať. Možnosť hry v ľubovoľnom počte hráčov, vysvetlenie pravidiel za 1 min, všetci neustále zapojení do hry - to sú jasné argumenty hlavne pre rôzne detské krúžky, oddiely, školy apod. Pobaví sa nad ňou aj hravá partia dospelých. Nezabudnite ale na to, že Ricochet Robots vyžadujú použitie "šedej kôry mozgovej" a rozhodne to nie je hra odpočinková!

A ešte jedna poznámka na záver: Pri tejto hre hlavne pri nižšom počte hráčov hrozí, že bude vyhrávať neustále jeden a ten istý človek. To môže postupne hru otráviť všetkým ostatným. Majte to na pamäti hlavne, ak ju budete hrať s mladšími deťmi alebo menej skúsenými spoluhráčmi.

Parametre:
Počet hráčov:
2-10 hráčov
Dĺžka hry:
45 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Alex Randolph
Rok vydania:
1999
Užitočné odkazy:
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje