Tikal
Autori nás pozývajú do najväčšieho mayského mesta Tikalu. Samozrejme už ubehlo nejaké to storočie od čias, kedy tu rozkvitala mayská civilizácia a vyrástli tu vysoké pyramídy. Na Vás je, aby ste to čo z nich ostalo, znova objavili a vykopali. Štyri archeologické expedície súperia medzi sebou o čo najviac získaných archeologických objavov, stavajú tábory, odkrývajú rôzne veľké pyramídy a vykopávajú artefakty. Počas každého ťahu hráč najskôr umiestni ďalšie pole na plán a potom má možnosť využiť desať tzv. akčných bodov. Pyramída patrí tomu hráčovi, ktorý má na jej políčku najviac členov expedície. Prebiehajú o ne často napínavé súboje. Cieľom hry je získať čo najviac bodov za pyramídy a artefakty v súčte všetkých štyroch bodovaní počas hry. Náhoda sa v hre výraznejšie prejavuje iba v základnej verzii pravidiel, v "profi" verzii je jej vplyv obmedzený na minimum. Po úvodnom zoznámení s herným princípom jednoznačne odporúčam prejsť práve na túto rozšírenú verziu hry. Jednoduchý herný princíp spolu s dražobným systémom dáva hráčom priestor pre vymýšľanie stratégie a minimálny vplyv náhody dáva šancu doviesť plán až do konca. Dôležité sú aj okamžité rozhodnutia počas hry (napr. či udržím obe pyramídy alebo len jednu). V týchto situáciách sa Vám obvykle zdá, že by ste na ťah potrebovali nie 10 ale aspoň 20 akčných bodov. Kto chce uspieť, musí hrať predovšetkým efektívne. Hra býva napínavá až do posledného ťahu. Tikal je skvelá strategická hra, v ktorej sa dobre kombinuje pozičná zložka hry (hráč musí stále uvažovať dopredu, čo bude robiť v ďalších kolách) s taktickou (ako najlepšie umiestniť tento hex?, nemôže mi súper zobrať pyramídu?). Ide o prvú a najúspešnejšiu hru z trilógie Tikal, Java a Mexica.
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
90 min.
Počet hráčov:
2-4 hráči
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
39,99 €
Dlhodobo nedostupné
Predajňa BA: Dlhodobo nedostupné
Predajňa BB: Dlhodobo nedostupné
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis hry

Autori nás pozývajú do najväčšieho mayského mesta Tikalu. Samozrejme už ubehlo nejaké to storočie od čias, kedy tu rozkvitala mayská civilizácia a vyrástli tu vysoké pyramídy. Na Vás je, aby ste to čo z nich ostalo, znova objavili a vykopali.

Štyri archeologické expedície súperia medzi sebou o čo najviac získaných archeologických objavov, stavajú tábory, odkrývajú rôzne veľké pyramídy a vykopávajú artefakty. Počas každého ťahu hráč najskôr umiestni ďalšie pole na plán a potom má možnosť využiť desať tzv. akčných bodov. Pyramída patrí tomu hráčovi, ktorý má na jej políčku najviac členov expedície. Prebiehajú o ne často napínavé súboje.

Cieľom hry je získať čo najviac bodov za pyramídy a artefakty v súčte všetkých štyroch bodovaní počas hry. Náhoda sa v hre výraznejšie prejavuje iba v základnej verzii pravidiel, v "profi" verzii je jej vplyv obmedzený na minimum. Po úvodnom zoznámení s herným princípom jednoznačne odporúčam prejsť práve na túto rozšírenú verziu hry.

Jednoduchý herný princíp spolu s dražobným systémom dáva hráčom priestor pre vymýšľanie stratégie a minimálny vplyv náhody dáva šancu doviesť plán až do konca. Dôležité sú aj okamžité rozhodnutia počas hry (napr. či udržím obe pyramídy alebo len jednu). V týchto situáciách sa Vám obvykle zdá, že by ste na ťah potrebovali nie 10 ale aspoň 20 akčných bodov. Kto chce uspieť, musí hrať predovšetkým efektívne. Hra býva napínavá až do posledného ťahu.

Tikal je skvelá strategická hra, v ktorej sa dobre kombinuje pozičná zložka hry (hráč musí stále uvažovať dopredu, čo bude robiť v ďalších kolách) s taktickou (ako najlepšie umiestniť tento hex?, nemôže mi súper zobrať pyramídu?). Ide o prvú a najúspešnejšiu hru z trilógie Tikal, Java a Mexica.

Parametre:
Počet hráčov:
2-4 hráči
Dĺžka hry:
90 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Michael Kiesling, Wolfgang Krammer
Rok vydania:
1999
Hodnotenie hry
Barbora
2.1.2021
Hra s krásnym dizajnom a super funkčnou krabicou na jednotlivé komponenty. Herný mechanizmus je fajn, aj keď základnejší, nie je to asi primárne hra pre fajnšmekrov ale na rodinný večer odporúčam.
stefan
3.12.2013
Pekné 3D spracovanie, doska sa mi ani po X rokoch neošúchala. Obmena hry je pomerne nizka, ale človek má z hry príjemný pocit pretože stupeň náhody je nízky a hra je pekná. Každý má 10 kčných bodov na jedno kolo a je len na ňom, aké ťahy s nimi urobí. Stavať najvyššie pyramídy, vykopávať poklady, ale počkať si ža za mňa tú prácu urobí protihráč a potom mu ovocie jeho snahy ukradnúť a poistiť si, že už ho nikdy nezíska späť? to sú stratégie, ktoré vedú k úspechu. My hrávame traja, pretože pri 4 hráčoch je to fakt hardcore a hrozba domáceho násilia geometricky narastá :+D hlavne keď 5 kôl človek buduje pyramidu a potom mu ju niekto uchmatne- na porazenie :P verzia 4 hráčov je pre skutočných bojovníkov... a verziu pre profíkov som ani po asi 9 rokoch ešte neskúšal. je fakt pre profíkov
Kristi
5.6.2011
Príjemná, inteligentná hra, nie je to mozgolam, ale po hre človeku ostáva príjemný pocit - beu ohľadu na to, či vyhral alebo prehral. Odporúčam, i deti od 10 rokov.
21.9.2011
4 Hodnotenia
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje