18CZ: Počátek železnice v Českých zemích
V hre 18CZ sa zhostíte úlohy majiteľa malej lokálky (lokálnej železničnej trate) na českom území v období konca 19. storočia za Rakúska-Uhorska. Rozvoj železnice naberá na sile, začínajú vznikať nové akciové spoločnosti. A vy ste samozrejme pri tom. Budete teda sledovať trh a kupovať podiely v novovznikajúcich spoločnostiach. To isté budú pochopiteľne činiť aj ostatní hráči, pričom každú novú spoločnosť ovládne práve ten hráč, ktorý bude mať najväčší akciový podiel. Ten bude rozhodovať o tom, ako sa daná spoločnosť bude chovať, či bude stavať nové trate, zakladať nové stanice, nakupovať nové vlaky, kadiaľ bude jazdiť a nakonec aj to, čo sa bude diať s peniazmi, ktoré prepravou pasažierov zarobí. Rozdelí sa zisk jej spoluvlastníkom, alebo si ich spoločnost ponechá na ďalšiu modernizáciu? Bude o akcie spoločnosti veľký záujem, alebo sa ich bude každý zbavovať? Presne tieto rozhodnutia majú vplyv na vývoj ceny akcií na burze a prípadné prilákanie ďalších investorov. Dočkáte sa teda geniálneho previazania železničnej výstavbovej časti s obchodovaním s akciovými podielmi, a to všetko nad mapou Česka, vrátane historicky verných železničných spoločností a známych miest a staníc. Zvíťazí ten, kto má po určitom počte kôl najviac peňazí, teda najhodnotnejší majetok v podobe akciových podielov a hotovosti. Zaujímavé je, že na začiatku hry nedostanete do rúk spoločnosť, ktorú by ste rozvíjali. Spoločnosti existujú nezávisle na hráčoch a iba ten, kto má najväčší akciový podiel, rozhoduje, ako sa daná spoločnosť bude správať. Záleží len na vás, či budete tichým spoločníkom a budete nakupovať menšie podiely v spoločnostiach s veľkou hodnotou akcie, alebo či skúpite veľký podiel a budete si robiť všetko po svojom.
Odporúčaný vek:
12 rokov
Dĺžka hry:
60-300 min.
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Jazyk hry:
55,99 €
Dlhodobo nedostupné
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: Dlhodobo nedostupné
Predajňa BB: Dlhodobo nedostupné
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry
V hre 18CZ sa zhostíte úlohy majiteľa malej lokálky (lokálnej železničnej trate) na českom území v období konca 19. storočia za Rakúska-Uhorska. Rozvoj železnice naberá na sile, začínajú vznikať nové akciové spoločnosti. A vy ste samozrejme pri tom.
Budete teda sledovať trh a kupovať podiely v novovznikajúcich spoločnostiach. To isté budú pochopiteľne činiť aj ostatní hráči, pričom každú novú spoločnosť ovládne práve ten hráč, ktorý bude mať najväčší akciový podiel. Ten bude rozhodovať o tom, ako sa daná spoločnosť bude chovať, či bude stavať nové trate, zakladať nové stanice, nakupovať nové vlaky, kadiaľ bude jazdiť a nakonec aj to, čo sa bude diať s peniazmi, ktoré prepravou pasažierov zarobí. Rozdelí sa zisk jej spoluvlastníkom, alebo si ich spoločnost ponechá na ďalšiu modernizáciu? Bude o akcie spoločnosti veľký záujem, alebo sa ich bude každý zbavovať? Presne tieto rozhodnutia majú vplyv na vývoj ceny akcií na burze a prípadné prilákanie ďalších investorov.
Dočkáte sa teda geniálneho previazania železničnej výstavbovej časti s obchodovaním s akciovými podielmi, a to všetko nad mapou Česka, vrátane historicky verných železničných spoločností a známych miest a staníc. Zvíťazí ten, kto má po určitom počte kôl najviac peňazí, teda najhodnotnejší majetok v podobe akciových podielov a hotovosti. Zaujímavé je, že na začiatku hry nedostanete do rúk spoločnosť, ktorú by ste rozvíjali. Spoločnosti existujú nezávisle na hráčoch a iba ten, kto má najväčší akciový podiel, rozhoduje, ako sa daná spoločnosť bude správať. Záleží len na vás, či budete tichým spoločníkom a budete nakupovať menšie podiely v spoločnostiach s veľkou hodnotou akcie, alebo či skúpite veľký podiel a budete si robiť všetko po svojom.
Obsah hry:
Pravidlá
4-dielna pevná obojstranná herna doska s mapou Česka (na druhej strane je mapa pre hru 2 hráčov)
2-dielna pevná herná doska s akciovým trhom
8 dosiek žetónov na rozvoj tratí a staníc
2 dosky na nákup lokálnych tratí, na druhej strane zoznam dielov železníc a schéma vylepšovania tratí
5 dosiek malých spoločností
5 dosiek stredných spoločností
5 dosiek veľkých spoločností
6 malých kariet miestnych tratí
6 stredných kariet miestnych tratí
6 veľkých kariet miestnych tratí
38 kariet vlakov
15 kariet akcií malých spoločností
20 kariet akcií stredných spoločností
45 kariet akcií veľkých spoločností
6 kariet poradia hráčov
6 pomocných kariet pre určenie podielov pri výplate dividendov
180 bankoviek v siedmych nominálnych hodnotách
 

 

Parametre:
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Dĺžka hry:
60-300 min.
Odporúčaný vek:
12+
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Leonhard Orgler
Rok vydania:
2017
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje