Agricola
Na prvý pohľad len ďalšia variácia na Caylus, Piliere Zeme, Maestro Leonardo a podobné hry stúpa herným rebríčkom medzi najväčšie herné skvosty a podmaňuje si hráčov na celom svete. Čím? Neobyčajne silno spracovanou témou dedinského hospodárstva. Postupne zúrodňujete pôdu, pestujete obilie a zeleninu, staviate ohrady, v ktorých chováte ovce, prasce a dobytok. Jednoducho idylka skoro ako z filmu "Vesničko má středisková". Začínate s malým dreveným domčekom s dvoma miestnosťami. V jednej z nich môžete dokonca aj chovať nejaké to domáce zviera. Vaša dvojčlenná rodina má logicky nárok len na dve akcie, ktoré môže v každom kole urobiť. A že to nie je ľahká voľba. Získať drevo, ovečku alebo radšej zasiať obilie, aby bolo dosť jedla? Áno hráčom v priebehu celej hry hrozí hladomor. Musia sa totiž o svoju rodinu postarať. Na konci každého roku po žatve musia nakŕmiť seba, ženu aj prípadných hladných potomkov. Ako pribúdajú roky, postupne si môžete statok vylepšovať. Staviate ohnisko, neskôr možno i pec, studňu, využívate služby rôznych remesiel. Samozrejme nezabúdate ani na rozľahlé lúky, ktoré vám patria a staviate na nich ohrady pre zvieratá alebo ich meníte na polia. No a v neposlednom rade sa tiež množíte (ono na statku sa hodí každý pár rúk). Samozrejme tiež vaše deti musia mať kde bývať, takže rozširujete dom (nie ako je dnes zvykom dohora, ale pristavujete do bokov). Keď ostane čas a materiál, prestaviate váš domček na hlinený a ak to stihnete až na kamenný. Druhé vydanie jednej z hráčsky najúspešnejších hier posledného obdobia prináša oproti prvému vydaniu Agricola dosť zmien. Nielen že všetok herný materiál (a že ho nie je málo) je v češtine, ale naviac v ohradách budete chovať namiesto drevených kociek skutočné ovečky, kravy a čuníkov (teda aspoň ich drevené figúrky). Ďalšou významnou úpravou je vytvorenie tzv. rodinnej verzie hry. Pri prvých partiách teda nebudete neustále skúmať svoju sadu kariet profesií a malých vybavení a budete sa môcť pokojne sústrediť na zveľaďovanie svojho statku. Náruživí statkári sa ale so základnou verziou hry určite dlho neuspokoja a čoskoro siahnu po sade kariet profesií a malých vybavení. Každý hráč dostane pred hrou niekoľko kariet z oboch balíčkov. Z ich pomocou môže na svojom statku hospodáriť ešte lepšie. Ak vás hra s kartami zaujme, môžete si dokúpiť rozšírenie, ktoré obsahuje ďalšie balíčky profesií a vybavení. Hodnotenie Agricola síce nie je hra pre herných nováčikov, ale pravidlá rodinnej verzie nie sú príliš zložité. Silná motivácia navyše hráčom výrazne uľahčuje ich pochopenie a tiež pomáha pri samotnom hraní. Agricola naozaj stojí za to! Navyše, ako jedna z mála hier, sa dá hrať aj ako solitér. Áno, aj keď zostanete doma sami, nebudete sa s hrou nudiť.
Odporúčaný vek:
12 rokov
Dĺžka hry:
60 min.
Počet hráčov:
1-5 hráčov
Jazyk hry:
39,99 €
dlhodobo nedostupné
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: dlhodobo nedostupné
Predajňa BB: dlhodobo nedostupné
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Na prvý pohľad len ďalšia variácia na Caylus, Piliere Zeme, Maestro Leonardo a podobné hry stúpa herným rebríčkom medzi najväčšie herné skvosty a podmaňuje si hráčov na celom svete. Čím? Neobyčajne silno spracovanou témou dedinského hospodárstva. Postupne zúrodňujete pôdu, pestujete obilie a zeleninu, staviate ohrady, v ktorých chováte ovce, prasce a dobytok. Jednoducho idylka skoro ako z filmu "Vesničko má středisková".

Začínate s malým dreveným domčekom s dvoma miestnosťami. V jednej z nich môžete dokonca aj chovať nejaké to domáce zviera. Vaša dvojčlenná rodina má logicky nárok len na dve akcie, ktoré môže v každom kole urobiť. A že to nie je ľahká voľba. Získať drevo, ovečku alebo radšej zasiať obilie, aby bolo dosť jedla? Áno hráčom v priebehu celej hry hrozí hladomor. Musia sa totiž o svoju rodinu postarať. Na konci každého roku po žatve musia nakŕmiť seba, ženu aj prípadných hladných potomkov.

Ako pribúdajú roky, postupne si môžete statok vylepšovať. Staviate ohnisko, neskôr možno i pec, studňu, využívate služby rôznych remesiel. Samozrejme nezabúdate ani na rozľahlé lúky, ktoré vám patria a staviate na nich ohrady pre zvieratá alebo ich meníte na polia. No a v neposlednom rade sa tiež množíte (ono na statku sa hodí každý pár rúk). Samozrejme tiež vaše deti musia mať kde bývať, takže rozširujete dom (nie ako je dnes zvykom dohora, ale pristavujete do bokov). Keď ostane čas a materiál, prestaviate váš domček na hlinený a ak to stihnete až na kamenný.

Druhé vydanie jednej z hráčsky najúspešnejších hier posledného obdobia prináša oproti prvému vydaniu Agricola dosť zmien. Nielen že všetok herný materiál (a že ho nie je málo) je v češtine, ale naviac v ohradách budete chovať namiesto drevených kociek skutočné ovečky, kravy a čuníkov (teda aspoň ich drevené figúrky). Ďalšou významnou úpravou je vytvorenie tzv. rodinnej verzie hry. Pri prvých partiách teda nebudete neustále skúmať svoju sadu kariet profesií a malých vybavení a budete sa môcť pokojne sústrediť na zveľaďovanie svojho statku.

Náruživí statkári sa ale so základnou verziou hry určite dlho neuspokoja a čoskoro siahnu po sade kariet profesií a malých vybavení. Každý hráč dostane pred hrou niekoľko kariet z oboch balíčkov. Z ich pomocou môže na svojom statku hospodáriť ešte lepšie. Ak vás hra s kartami zaujme, môžete si dokúpiť rozšírenie, ktoré obsahuje ďalšie balíčky profesií a vybavení.

Hodnotenie

Agricola síce nie je hra pre herných nováčikov, ale pravidlá rodinnej verzie nie sú príliš zložité. Silná motivácia navyše hráčom výrazne uľahčuje ich pochopenie a tiež pomáha pri samotnom hraní. Agricola naozaj stojí za to! Navyše, ako jedna z mála hier, sa dá hrať aj ako solitér. Áno, aj keď zostanete doma sami, nebudete sa s hrou nudiť.

Obsah hry:

Herné plány
5 herných plánov hráčov (farmy), 3 herné plány akcií, 1 herný plán veľkých vybavení.

Hracie karty
35 žltých kariet profesií, 35 oranžových kariet malých vybavení, 10 červených kariet veľkých vybavení, 14 modrých kariet kôl - v každom kole hry prichádza do hry nová akcia, 16 zelených kariet akcií - rôzne akcie pre rôzne počty hráčov, 5 šedých kariet žobrania, 5 kariet prehľadu hry a bodovania.

Drevený materiál
5 žetónov členov rodiny, 4 chlievy a 15 plotov v každej z piatich farieb hráčov (modrá, zelená, červená, prírodná a fialová), 33 kruhových hnedých žetónov dreva, 27 kruhových okrových žetónov hliny, 15 kruhových bielych žetónov rákosia, 18 kruhových šedých žetónov kameňa, 27 kruhových žltých žetónov obilia, 18 kruhových oranžových žetónov zeleniny, 21 bielych figúrok oviec, 18 čiernych figúrok divých prasiat, 15 hnedých figúrok kráv, 1 žltý žetón pre začínajúceho hráča.

Ďalší herný materiál
33 kartičiek zoraných polí a kamenných domov, 24 kartičiek drevených/hlinených domčekov, 36 žltých kartónových žetónov jedla s číslom 1 (ďalej len jedlo), 9 žetónov násobenia (dá sa využiť na zvieratá, suroviny alebo jedlo), 3 guľaté žetóny hosť/nárok, bloček s tabuľkami na zapisovanie skóre.

Parametre:
Počet hráčov:
1-5 hráčov
Dĺžka hry:
60 min.
Odporúčaný vek:
12+
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Uwe Rosenberg
Rok vydania:
2008
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Aleš Štesko
15.10.2008
Niet čo dodať. Brilantný - vyvážený herný systém, ktorý najmä s rozšírením poskytuje veľké množstvo stratégií aj na strednú náročnosť. Atmosféra mi pripomína podobnú revolúciu, ako urobili The Sims v PC hrách - malý komorný námet a ako úžasne sa človek do toho vžije. A najmä tá skvelá znovuhrateľnosť. hral som ju od dvoch hráčov po päť a nenašiel som slabšie miesto :) Dávam čistých a jasných 5 bodov po každej stránke.
Tomáš Orinin
6.1.2009
Nemôžem inač ako len súhlasiť. Agricola je skvelá a FANTASTICKÁ hra. Predvčerom som ju hral s priateľkou hrali prvý raz a dopadol som veľmi zle (len 15 bodov) a priateľka skvele - 40 bodov. Včera sme ju hrali dokonca 2 x a už som sa o veľa zlepšil - nahral som 40 bodov a potom 17 (kvôli 7 žobraniam, inak by bolo 38 bodov). Najhoršie na tom je, že vždy musíte myslieť na jedlo ako nakŕmite svoju rodinu, ale prišli sme na to, že si treba čo najskôr urobiť dieťa, aby ste mali vaic akcii na kolo. Treba veľa premýšľať (čo sa mne v 2. prípade vymstilo - som urobil 1 chybný krok), čo skôr urobiť a zároveň myslieť, že je už čas zberu a bude treba kŕmiť. Dávam 5* po každej stránke.
Vladislav Šmihula
26.3.2009
Uzasna komplexna hra s roztomilou tematikou. Zatial najlepsie co som hral..... a musim povedat, ze sa pacila vsetkym ktorym som ju prezentoval. (Aj ked prvy dojem bol trosku rozpacity)
Matej Bohuš
17.1.2010
Túto hru hrávam od minulých vianoc, priateľka ju dostala od rodičov a ja som bol taký nenásytný že sme to niekedy hrávali aj 2 alebo 3 x denne ! Tak ma tro uchvátilo že som sa strhol a po pol roku som musel ísť kúpiť vybavenia ... :-) nestačilo mi po ďalšom mesiaci som si musel kúpiť Carcassone a poviem Vám ak by som mal porovnať Agricolu a Carcassone (a to mám na Carcassone 5 rozšírení) tak agricola aj bez toho karetného rozšírenia určite vyhráva ! Hrateľnosť je úžasná ! Čo mi veľmi vyhovuje je to že je tam strašne malý podiel náhody - o čom sa v Carcassone nedá vôbec hovoriť keďže si ťahám kartičky z vrecúška ;) aj keĎ som dal za Carcassone vyše 75? stále ma baví viacej agricola... Je tak prostá až je úžasne komplikovaná ! Skveláááá !!!! odporúčam pre úplne každého !! som veľmi rád že som na niečo takéto natrafil !
Anton
11.4.2011
Urcite odporucam. Naozaj sa da aplikovat vela roznych strategii, len skoro vzdy mi je pocet kot primaly. Pred koncom vobec nie je jasne kto vyhra. Resp. na prvy pohlad do neni zrejme. Niekedy na body vyhra hrac co ma na oko najmenej vylozenych policok.
Prochi
17.3.2014
jedna vec, ked to hrate prvy krat, zahrajte si plnu hru, nie tu uvodnu. Uvodna je oproti plnej nuda. Mne tato hra kvoli tomu na isty cas zapadla, lebo sa mi to nechcelo hrat znova, ale povolania a nastroje tomu dodavaju roznorodost. Aj ked je tato hra pre pocet hracov 1+, ovela lepsia je tak 3+.
6 Hodnotení
Herné rozšírenia
Agricola Game Expansion: Green
momentálne nedostupné
19,99 €
Agricola Game Expansion: Purple
momentálne nedostupné
19,99 €
Agricola Game Expansion: Yellow
objednáme pre vás
19,99 €
Agricola Game Expansion: Red
objednáme pre vás
19,99 €
Agricola Game Expansion: White
momentálne nedostupné
19,99 €
Agricola Game Expansion: Blue
momentálne nedostupné
19,99 €
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje