Citadela Deluxe
Na začiatku kola si každý hráč tajne vyberie postavu, ktorú v danom kole predstavuje. Poradie, v ktorom hráči v kole hrajú, je určené zvolenými postavami. Hráč, ktorý je na ťahu, si môže vziať buď dva peniaze alebo vybrať jednu z dvoch kariet budov a môže postaviť jednu budovu (budovy predstavujú karty, ktoré majú hráči v ruke). Ďalej samozrejme môže využiť schopnosti svojej postavy. Hra končí na konci kola, v ktorom sa aspoň jednému hráčovi podarilo postaviť ôsmu budovu. Tento hráč nemusí nutne v hre zvíťaziť, pretože rozhoduje hodnota budov, ktoré súvisia s ich nadobúdacou cenou. Za ukončenie hry získava hráč bonus, ktorý mu k víťazstvu môže pomôcť. Hra obsahuje výrazné psychologické prvky. Prakticky neustále si dávate otázky typu: "Ktorú postavu si mám vziať, aby som nebol zabitý alebo okradnutý práve ja? Chcel by som okradnúť Martinu alebo Petra (majú najviac peňazí), ale čo si len mohli vziať za postavu? Práve v tomto odhadovaní spočíva hlavné čaro hry. Správne odhadnúť súpera ale veľakrát jednoducho nejde. Často sa objavia úplne prekvapivé rozhodnutia a tým pádom aj nečakané obraty v hre. Samozrejme všetci musia byť pripravení vyrovnať sa s nepriazňou osudu aj spoluhráčov. Nie každý človek sa dokáže zmieriť s tým, že jeho postavu v jednom kole zabijú a v nasledujúcom ešte napríklad okradnú alebo mu žoldnier zbúra už postavenú budovu. Hru je možné hrať vo veľmi rôznorodom počte hráčov. Osobne ju zaraďujem skôr medzi hry na párty a preferujem jej hranie vo väčšej skupinke. Na druhej strane je pravda, že s vyšším počtom hráčov sa čas hry predlžuje (hlavne ak sa vyskytujú vo vašom hernom krúžku váhavci) a jej zábavnosť potom silno klesá. Ako ideálny počet mi preto vychádza cca 5 hráčov. Existujú ale aj veľkí prívrženci tejto hry v dvoch alebo v troch hráčoch. Napriek značnej rozšírenosti a obľuby tejto hry u nás nie je Citadela hrou pre každého a vrelo odporúčam si ju pred kúpou najskôr vyskúšať. Náruživí hráči Citadely nájdu na internete nepreberné množstvo rôznych alternatívnych postáv, ktorými si môžu hru obohatiť.
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
30-45 min.
Počet hráčov:
2-8 hráčov
Jazyk hry:
23,99 €
Skladom, odosielame ihneď
Predajňa BA: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Skladom posledné kusy, odber na predajni možný ihneď
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Na začiatku kola si každý hráč tajne vyberie postavu, ktorú v danom kole predstavuje. Poradie, v ktorom hráči v kole hrajú, je určené zvolenými postavami. Hráč, ktorý je na ťahu, si môže vziať buď dva peniaze alebo vybrať jednu z dvoch kariet budov a môže postaviť jednu budovu (budovy predstavujú karty, ktoré majú hráči v ruke). Ďalej samozrejme môže využiť schopnosti svojej postavy.

Hra končí na konci kola, v ktorom sa aspoň jednému hráčovi podarilo postaviť ôsmu budovu. Tento hráč nemusí nutne v hre zvíťaziť, pretože rozhoduje hodnota budov, ktoré súvisia s ich nadobúdacou cenou. Za ukončenie hry získava hráč bonus, ktorý mu k víťazstvu môže pomôcť.

Hra obsahuje výrazné psychologické prvky. Prakticky neustále si dávate otázky typu: "Ktorú postavu si mám vziať, aby som nebol zabitý alebo okradnutý práve ja? Chcel by som okradnúť Martinu alebo Petra (majú najviac peňazí), ale čo si len mohli vziať za postavu?

Práve v tomto odhadovaní spočíva hlavné čaro hry. Správne odhadnúť súpera ale veľakrát jednoducho nejde. Často sa objavia úplne prekvapivé rozhodnutia a tým pádom aj nečakané obraty v hre.

Samozrejme všetci musia byť pripravení vyrovnať sa s nepriazňou osudu aj spoluhráčov. Nie každý človek sa dokáže zmieriť s tým, že jeho postavu v jednom kole zabijú a v nasledujúcom ešte napríklad okradnú alebo mu žoldnier zbúra už postavenú budovu.

Hru je možné hrať vo veľmi rôznorodom počte hráčov. Osobne ju zaraďujem skôr medzi hry na párty a preferujem jej hranie vo väčšej skupinke. Na druhej strane je pravda, že s vyšším počtom hráčov sa čas hry predlžuje (hlavne ak sa vyskytujú vo vašom hernom krúžku váhavci) a jej zábavnosť potom silno klesá. Ako ideálny počet mi preto vychádza cca 5 hráčov. Existujú ale aj veľkí prívrženci tejto hry v dvoch alebo v troch hráčoch.

Napriek značnej rozšírenosti a obľuby tejto hry u nás nie je Citadela hrou pre každého a vrelo odporúčam si ju pred kúpou najskôr vyskúšať.

Náruživí hráči Citadely nájdu na internete nepreberné množstvo rôznych alternatívnych postáv, ktorými si môžu hru obohatiť.

Obsah hry:

90 kariet budov, 27 kariet postáv, 15 akčných kariet, 27 žetónov postáv, 5 žetónov špeciálnych schopností, 30 zlatých mincí, 1 plastovú korunu, 8 prehľadových kariet, pravidlá

Parametre:
Počet hráčov:
2-8 hráčov
Dĺžka hry:
30-45 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Bruno Faidutti
Rok vydania:
2017
Hodnotenie hry
Danka
21.2.2018
Na základe základnej hry sme sa rozhodli kúpiť si aj Citadela DeLuxe. Určite doporučujem. Pekné grafické prevedenie. Kombinácia postáv je nekonečná. Zakaždým, keď začneme hrať, tak nevieme kedy skončiť :)
1 Hodnotenie
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje