Dni Carcassonne - oslava krásnej hry a majstrovstvá Slovenska

Carcassonne je medzi hrami pojmom. Pravidlami prístupná hra, ktorá mnohým pomohla objaviť svet moderných spoločenských hier.

Pozývame vás zúčastniť sa jej oslavy. Od 1. do 4. mája (a dokonca trochu aj v nedeľu 5.) ste srdečne vítaní v herni iHRYska vo VIVO! Bratislava.

Budete môcť stretnúť fanúšikov Carcassonne. Ak ju nepoznáte, naučíme vás ju. Ak ju poznáte, na mieste budú mnohé rozšírenia či variácie, od známych až po veľmi ojedinelé. A kvíz!

Carcassonne dni vyvrcholia turnajom, ktorý napriek oficiálnemu titulu ostáva veľmi priateľským a neformálnym už celé roky: majstrovstvami Slovenska v sobotu 4. mája (detaily nižšie).

Príďte a zapojte sa, či na chvíľu a na jednu partičku, alebo aj na celé hodiny skvelého hrania sa. A skúste vyhrať postup na majstrovstvá sveta, reprezentovať Slovensko!

Dni Carcassonne 2024

PROGRAM:

1. mája (streda) bude herňa iHRYska prístupná od 12.00 (áno, aj cez sviatok) do 21.00 - na programe bude voľné hranie základnej hry, variácií aj rozšírení

2. mája (štvrtok) je herňa prístupná celý deň, ste vítaní kedykoľvek cez deň, hráčov Carcassonne zvolávame obzvlášť na večer, od 17.00 do 21.00, s voľným hraním

3. mája (piatok) je herňa prístupná celý deň, ste vítaní kedykoľvek cez deň, hráčov Carcassonne zvolávame obzvlášť na večer, od 17.00 do 21.00, s voľným hraním, o 17.30 bude zábavný kvíz - samozrejme aj s cenami!

4. mája (sobota) bude v znamení turnajov. Od rána majstrovstvá Slovenska, po nich priateľský turnaj s rozšírením. A k tomu prekvapenie! Mini rozšírenie vyvinuté špeciálne na 15. zraz Carcassonne fóra, spoluorganizátora podujatia, budete môcť dostať ako darček!

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA:

Spolu s MINDOKom vás pozývame na Majstrovstvá SR v hre Carcassonne. Odohrajú sa v sobotu 4. mája.

(Víťaz by mal mať česť reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách sveta v rámci herného festivalu v nemeckom Essene.)

Finálový turnaj bude konať v priestoroch herne pri predajni iHRYska vo VIVO! Bratislava na Vajnorskej 100 (nájdete nás pod kinom).

Registrácia a prezentácia
Na finále sa môže zúčastniť iba ten hráč, ktorý sa dostaví na prezentáciu v čase stanovenom pre finálový turnaj. V prípade problémov s príchodom nás včas informujte, aby sme vás v lepšom prípade stihli aspoň zaregistrovať. Ideálne prosím pošlite registráciu na kontaktný mail carcassonne@ihrysko.sk s predmetom "Registracia 2024" a uvedením mena, kontaktného telefónu a e-mailu.
Každý prihlásený prosím berte na vedomie, že je povinné odohrať všetky kolá turnaja (kvôli systému, aby sa nám "nerozpadol" a bol spravodlivý).

Vstupné
Vstupné na turnaj je 3 eurá - ak by však komukoľvek táto suma mala brániť v radostnej účasti, dajte nám vedieť v registračnom maily, nájdeme riešenie.

Ak máte možnosť priniesť kompletnú základnú sadu hry Carcassonne, spravte tak, prosíme, pomôžete nám mať ich dostatok.

Program finálového turnaja (program sa môže dynamicky meniť podľa dĺžky trvania kôl)
09:00 - 09:20 prezentácia
09:20 - 09:30 úvodné info
09:30 - 10:00 1.kolo
10:10 - 10:40 2.kolo
10:50 - 11:20 3.kolo
11:30 - 12:00 4. kolo
12:00 - 13:00 pauza (v centre je foodcourt)
13:00 - 13:30 5.kolo
13:40 - 14:10 6.kolo
14:20 - 14:30 malá ceremónia pre účastníkov
14:30 - 15:00 semifinále (top 4)
15:20 - 15:50 finále (+ o 3.miesto)
16:00 - 16:20 vyhodnotenie

Galéria fotografií z minuloročných majstrovstiev.

Ceny
Víťazov budú čakať krásne herné ceny od MINDOKu a iHRYska (účastníkov semifinále).
Zároveň budú vylosovaní náhodní nepostupujúci, na niektorých z nich sa usmeje herné šťastie.

Každý účastník dostane minirozšírenie od Carcassonne fóra - skvelej skupiny fanúšikov hry Carcassonne.

Hlavnú cenu, teda právo zúčastniť sa Majstrovstiev sveta v Carcassonne ako zástupca Slovenska, získa víťaz finálového turnaja (slovenský občan, ak by nemohol, šancu dostáva  ďalší hráč v poradí), eventuálne najlepší hráč finálového turnaja, ktorý sa naň kvalifikoval.

Herný systém
Na finálovom turnaji súťažia jednotlivci, t.j. hrajú proti sebe vždy dvaja hráči. Hrá sa na stanovený počet kôl. Hráči budú do prvého kola nasadení podľa poradia registrácie. Dvojice v ďalších kolách budú zostavené podľa výsledkov z predchádzajúcich kôl tak, aby sa spolu stretli hráči pokiaľ možno rovnakej výkonnosti a pritom aby spolu nehrali hráči, ktorí už v priebehu turnaja spolu hrali (tzv. švajčiarsky systém). Po odohraní všetkých kôl sa poradie hráčov určuje tak, že prvým kritériom je počet bodov, druhým kritériom je súčet počtu bodov všetkých súperov hráča okrem najslabšieho (Median-Bucholz) a tretím je jeho dosiahnuté skóre zo všetkých hier.

Prví štyria v tabuľke po tejto časti turnaja si zahrajú ešte semifinále (1.+4. a 2.+3.) a finále + hru o 3.miesto. Začínajúci je lepší hráč po základnej časti. V prípade remízy je víťazom lepšie umiestnený hráč po základnej časti. (Právo na zmeny vyhradené.)

Počas finálového turnaja bude mať každý hráč na odohranie hry 15 minút čistého času (cca. 25 s na ťah). Hráč, ktorému vyprší tento časový limit automaticky prehráva danú hru (v prípade jeho vedenia po konečnom obodovaní mu bude priznané skóre o 1 bod menšie ako má súper, inak ostáva jeho skóre zhodné). Hráčom sa odporúča pripravovať sa týmto spôsobom, aby sa nedostali do časovej tiesne. Aby hráč získal čas na premýšľanie o svojom ďalšom ťahu, je mu povolené dotiahnuť si novú kartičku hneď po dohraní svojho ťahu (po položení kartičky a nasadení figúrky, príp. oznámení, že figúrku nenasadzuje). (Právo na zmeny vyhradené.)

Pravidlá hry
Hrá sa iba so základnou sadou hry Carcassonne (modrá krabica) podľa štandardných pravidiel s nasledujúcim upresnením (v zmysle aktuálnych pravidiel oficiálnych MS v Essene):
- uzavreté mestá z dvoch dielikov sú za 4 body (nie za 2)
- pre každú lúku sa určí počet sedliakov každého hráča a hráč(i) s najvyšším počtom sedliakov získa(jú) 3 body za každé uzavreté mesto na danej lúke (za každé takéto mesto môže hráč získať bonus aj viac krát, keď mesto susedilo s inými lúkami hráča)
- každý erb v uzavretom meste je za 2 body a v neuzavretom za 1 bod

Kontakt
carcassonne@ihrysko.sk

V prípade "vyššej potreby" číslo na Peťa z iHRYska: 0907745863.

Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje