Puerto Rico - 2. vydanie
Po dlhej dobe sa kultovná hra Puerto Rico, ktorá niekoľko rokov kraľovala rebríčku BGG. sa vracia na pulty obchodov. Nové vydanie s prepracovanou a krajšou grafikou obsahuje okrem kvalitnejších komponentov aj dve rozšírenia - Nové budovy a Šľachtici. Naviac oproti pôvodnej verzii pribudla v novej edícii aj varianta určená pre dvoch hráčov. Práve ste pristáli na ostrove a položili ste základný kameň mesta San Juan. Musíte rýchlo založiť plantáže a začať pestovať plodiny. Kukuricu, cukor, indigo alebo radšej tabak či kávu? A ktorú budovu postavím najskôr? Mám na ňu vôbec dosť peňazí? Je výhodnejšie postaviť továreň na spracovanie cukrovej trstiny alebo tabaku? Ešte, že kukuricu stačí len zasiať a zozbierať! Vezmem si peniaze alebo radšej zožnem úrodu? Akú postavu zvoliť? Mám či nemám do San Juanu priviesť nových kolonistov? Čo majú v pláne ďalší hráči? Nesmiem zabudnúť na obchod so zámorím! Čo tak postaviť si vlastnú loď? Tieto a veľa ďalších otázok si budete klásť v priebehu osídľovania a rozvoja San Juanu. Ale pozor, každú akciu, ktorú sa rozhodnete urobiť, robia tiež všetci ostatní hráči! Vašou výhodou je len určité zvýhodnenie robenej akcie. Prvok výberu postavy (akcie) pre dané kolo nápadne pripomína hru Citadela. Tu je však psychologický súboj hráčov nahradený bojom skôr strategicko-taktickým. Mierumilovných hráčov určite poteší, že v hre sa nedá protihráčom priamo škodiť. Vhodným výberom postavy sa dajú ale možnosti protihráčov dosť ovplyvniť. Skvelou správou je, že hra je veľmi dobre hrateľná v rôznom počte hráčov (3-5). Existujú varianty pravidiel tiež pre dvoch hráčov. Koho by hádam omrzela základná sada budov, môže si ďalšie stiahnuť na adrese výrobcu a vytlačiť. Hra tým získa ďalší rozmer. Puerto Rico prakticky ihneď po svojom vydaní začalo okupovať prvé miesta rôznych herných rebríčkov a jednoznačne sa zaradilo medzi najlepšie stolové hry všetkých čias. Nejde ale o hru pre začiatočníkov, ale pre skúsených hráčov. Pravidlá sú rozsiahle a herný mechanizmus pomerne komplexný. Kto už si ale nejakú tu zložitejšiu hru zahral (napr. Tikal) a páčila sa mu, bude zaručene nadšený! Pestujte, stavajte a obchodujte tak, aby San Juan pod Vaším vedením len rozkvital!
Odporúčaný vek:
12 rokov
Dĺžka hry:
90-150 min.
Počet hráčov:
2-5 hráčov
Jazyk hry:
36,99 €
Dlhodobo nedostupné
Predajňa BA: Dlhodobo nedostupné
Predajňa BB: Dlhodobo nedostupné
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis hry

Po dlhej dobe sa kultovná hra Puerto Rico, ktorá niekoľko rokov kraľovala rebríčku BGG. sa vracia na pulty obchodov. Nové vydanie s prepracovanou a krajšou grafikou obsahuje okrem kvalitnejších komponentov aj dve rozšírenia - Nové budovy a Šľachtici. Naviac oproti pôvodnej verzii pribudla v novej edícii aj varianta určená pre dvoch hráčov.

Práve ste pristáli na ostrove a položili ste základný kameň mesta San Juan. Musíte rýchlo založiť plantáže a začať pestovať plodiny. Kukuricu, cukor, indigo alebo radšej tabak či kávu? A ktorú budovu postavím najskôr? Mám na ňu vôbec dosť peňazí? Je výhodnejšie postaviť továreň na spracovanie cukrovej trstiny alebo tabaku? Ešte, že kukuricu stačí len zasiať a zozbierať! Vezmem si peniaze alebo radšej zožnem úrodu? Akú postavu zvoliť? Mám či nemám do San Juanu priviesť nových kolonistov? Čo majú v pláne ďalší hráči? Nesmiem zabudnúť na obchod so zámorím! Čo tak postaviť si vlastnú loď?

Tieto a veľa ďalších otázok si budete klásť v priebehu osídľovania a rozvoja San Juanu. Ale pozor, každú akciu, ktorú sa rozhodnete urobiť, robia tiež všetci ostatní hráči! Vašou výhodou je len určité zvýhodnenie robenej akcie. Prvok výberu postavy (akcie) pre dané kolo nápadne pripomína hru Citadela. Tu je však psychologický súboj hráčov nahradený bojom skôr strategicko-taktickým.

Mierumilovných hráčov určite poteší, že v hre sa nedá protihráčom priamo škodiť. Vhodným výberom postavy sa dajú ale možnosti protihráčov dosť ovplyvniť. Skvelou správou je, že hra je veľmi dobre hrateľná v rôznom počte hráčov (3-5). Existujú varianty pravidiel tiež pre dvoch hráčov. Koho by hádam omrzela základná sada budov, môže si ďalšie stiahnuť na adrese výrobcu a vytlačiť. Hra tým získa ďalší rozmer.

Puerto Rico prakticky ihneď po svojom vydaní začalo okupovať prvé miesta rôznych herných rebríčkov a jednoznačne sa zaradilo medzi najlepšie stolové hry všetkých čias.

Nejde ale o hru pre začiatočníkov, ale pre skúsených hráčov. Pravidlá sú rozsiahle a herný mechanizmus pomerne komplexný. Kto už si ale nejakú tu zložitejšiu hru zahral (napr. Tikal) a páčila sa mu, bude zaručene nadšený!

Pestujte, stavajte a obchodujte tak, aby San Juan pod Vaším vedením len rozkvital!

Parametre:
Počet hráčov:
2-5 hráčov
Dĺžka hry:
90-150 min.
Odporúčaný vek:
12+
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Andreas Seyfarth
Rok vydania:
2017
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Ondrej Michalek
18.10.2017
Tentokrat to bol top vyber po mnohych hrach je toto jedna z najlepsich. - pravidla sa daju relativne rychlo pochopit - strategia a sikovnost pomozu vyhrat tuto hru - nie je to o nahode (scasti tam samozrejme je) - bal som sa ze nebudeme pri tom ani komunikovat ale relativne sa pri tom da dobre zabavit - a super hratelnost aj pre 2 hracov aj viac Vrelo odporucam!!!
Jozef Kundlák
27.10.2009
Puerto Rico môže niekoho na prvý pohľad (prípadne po prečítaní pravidiel) odradiť. Ale nenechajte sa! Celkový priebeh hry je napodiv celkom jednoduchý a po jednej-dvoch hrách sa so všetkými mechanizmami zžijete a môžete začať objavovať skryté zákutia hry. V jednoduchosti: - za peniaze staviate budovy a plantáže - do budov a na plantáže získavate robotníkov, aby mohli vôbec fungovať - aby ste mohli získať suroviny z plantáží, musíte k nim mať vhodnú fabriku, ktorá surovinu dokáže spracovať - ak máte na plantáži a vo vhodnej fabrike robotníkov, môžete surovinu produkovať - vyprodukované suroviny môžete predávať za peniaze na trhu, ktorý je obmedzený tým, že tam môže z každej suroviny byť len jeden kus - vyprodukované suroviny tiež posielate loďami na domáce trhy a za to získavate víťazné body V hre sa snažíte získať čo najviac víťazných bodov. Zaujímavý je mechanizmus herného kola, ktoré nemá pevne danú štruktúru, ale skladá sa z akcií podľa vybraných rolí, ktoré si hráči postupne volia. To znamená, že hráči sami svojim výberom určia, ktoré akcie v kole prebehnú a v akom poradí. Tým hra dostáva hlboký strategický a aj taktický rozmer, pretože musíte rozmýšľať nielen o svojich cieľoch a napredovaní, ale aj o tom, či výber tej-ktorej role nepomôže viac vášmu protivníkovi, ako vám. Hru je možné hrať rovnako uvoľneným štýlom, ako aj pomocou usilovného premýšľania a taktizovania. Vyberte si, čo len chcete! Doporučujem hru každej vekovej kategórii a niet divu, že v uplynulých rokoch sa hra držala na špici rebríčka hier napríklad na stránke Boardgamegeek (postupne ju z najvyššieho trónu zosadili novšie hry, čo ale neznamená, že by stratila niečo zo svojej atraktívnosti a (znovu)hrateľnosti a stále sa drží na popredných priečkach).
Markéta Soukupová
9.2.2008
Je to snad nejlepší hra, kterou jsem kdy hrála. Nemám totiž moc ráda hry kde se jedná hlavně o bojování a dobývání. Tato hra je spíše budovatelská než ničitelská a přesto je velice svižná a zábavná. Vítězství je možno dosáhnout vícero způsoby a tak ani po několika hrách není Puerto Rico jednotvárné. Pokud zvažujete jeho koupi tak vám jej mohu jen a jen doporučit!
Prokop Opletal
19.12.2006
Ladinek
2.8.2006
jedna z nejlepších her všech dob
5 Hodnotení
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje