Citadela
Citadela u nás už patrí k hernej klasike. Ide o hru s fantasy tematikou. Hráči sa prostredníctvom rôznych postáv snažia vybudovať čo najhonosnejšie mesto. V hre je k dispozícii 8 zaujímavých postáv (vrah, zlodej, mág, kráľ, kňaz, kupec, staviteľ a žoldnier), do ktorých sa hráči každé kolo prevteľujú. Každá z postáv má nejaké špeciálne schopnosti (zavraždenie alebo okradnutie inej postavy, výmena kariet s protihráčom, peniaze z daní, karty s budovami). Na začiatku kola si každý hráč tajne vyberie postavu, ktorú v danom kole predstavuje. Poradie, v ktorom hráči v kole hrajú, je určené zvolenými postavami. Hráč, ktorý je na ťahu, si môže vziať buď dva peniaze alebo vybrať jednu z dvoch kariet budov a môže postaviť jednu budovu (budovy predstavujú karty, ktoré majú hráči v ruke). Ďalej samozrejme môže využiť schopnosti svojej postavy. Hra končí na konci kola, v ktorom sa aspoň jednému hráčovi podarilo postaviť ôsmu budovu. Tento hráč nemusí nutne v hre zvíťaziť, pretože rozhoduje hodnota budov, ktoré súvisia s ich nadobúdacou cenou. Za ukončenie hry získava hráč bonus, ktorý mu k víťazstvu môže pomôcť. Hra obsahuje výrazné psychologické prvky. Prakticky neustále si dávate otázky typu: "Ktorú postavu si mám vziať, aby som nebol zabitý alebo okradnutý práve ja? Chcel by som okradnúť Martinu alebo Petra (majú najviac peňazí), ale čo si len mohli vziať za postavu? Práve v tomto odhadovaní spočíva hlavné čaro hry. Správne odhadnúť súpera ale veľakrát jednoducho nejde. Často sa objavia úplne prekvapivé rozhodnutia a tým pádom aj nečakané obraty v hre. Samozrejme všetci musia byť pripravení vyrovnať sa s nepriazňou osudu aj spoluhráčov. Nie každý človek sa dokáže zmieriť s tým, že jeho postavu v jednom kole zabijú a v nasledujúcom ešte napríklad okradnú alebo mu žoldnier zbúra už postavenú budovu. Hru je možné hrať vo veľmi rôznorodom počte hráčov. Osobne ju zaraďujem skôr medzi hry na párty a preferujem jej hranie vo väčšej skupinke. Na druhej strane je pravda, že s vyšším počtom hráčov sa čas hry predlžuje (hlavne ak sa vyskytujú vo vašom hernom krúžku váhavci) a jej zábavnosť potom silno klesá. Ako ideálny počet mi preto vychádza cca 5 hráčov. Existujú ale aj veľkí prívrženci tejto hry v dvoch alebo v troch hráčoch. Napriek značnej rozšírenosti a obľuby tejto hry u nás nie je Citadela hrou pre každého a vrelo odporúčam si ju pred kúpou najskôr vyskúšať. Náruživí hráči Citadely nájdu na internete nepreberné množstvo rôznych alternatívnych postáv, ktorými si môžu hru obohatiť.
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
30-45 min.
Počet hráčov:
2-7 hráčov
Jazyk hry:
12,99 €
Skladom, odosielame ihneď
Pridať medzi obľúbené
Predajňa BA: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Citadela u nás už patrí k hernej klasike. Ide o hru s fantasy tematikou. Hráči sa prostredníctvom rôznych postáv snažia vybudovať čo najhonosnejšie mesto.

V hre je k dispozícii 8 zaujímavých postáv (vrah, zlodej, mág, kráľ, kňaz, kupec, staviteľ a žoldnier), do ktorých sa hráči každé kolo prevteľujú. Každá z postáv má nejaké špeciálne schopnosti (zavraždenie alebo okradnutie inej postavy, výmena kariet s protihráčom, peniaze z daní, karty s budovami).

Na začiatku kola si každý hráč tajne vyberie postavu, ktorú v danom kole predstavuje. Poradie, v ktorom hráči v kole hrajú, je určené zvolenými postavami. Hráč, ktorý je na ťahu, si môže vziať buď dva peniaze alebo vybrať jednu z dvoch kariet budov a môže postaviť jednu budovu (budovy predstavujú karty, ktoré majú hráči v ruke). Ďalej samozrejme môže využiť schopnosti svojej postavy.

Hra končí na konci kola, v ktorom sa aspoň jednému hráčovi podarilo postaviť ôsmu budovu. Tento hráč nemusí nutne v hre zvíťaziť, pretože rozhoduje hodnota budov, ktoré súvisia s ich nadobúdacou cenou. Za ukončenie hry získava hráč bonus, ktorý mu k víťazstvu môže pomôcť.

Hra obsahuje výrazné psychologické prvky. Prakticky neustále si dávate otázky typu: "Ktorú postavu si mám vziať, aby som nebol zabitý alebo okradnutý práve ja? Chcel by som okradnúť Martinu alebo Petra (majú najviac peňazí), ale čo si len mohli vziať za postavu?

Práve v tomto odhadovaní spočíva hlavné čaro hry. Správne odhadnúť súpera ale veľakrát jednoducho nejde. Často sa objavia úplne prekvapivé rozhodnutia a tým pádom aj nečakané obraty v hre.

Samozrejme všetci musia byť pripravení vyrovnať sa s nepriazňou osudu aj spoluhráčov. Nie každý človek sa dokáže zmieriť s tým, že jeho postavu v jednom kole zabijú a v nasledujúcom ešte napríklad okradnú alebo mu žoldnier zbúra už postavenú budovu.

Hru je možné hrať vo veľmi rôznorodom počte hráčov. Osobne ju zaraďujem skôr medzi hry na párty a preferujem jej hranie vo väčšej skupinke. Na druhej strane je pravda, že s vyšším počtom hráčov sa čas hry predlžuje (hlavne ak sa vyskytujú vo vašom hernom krúžku váhavci) a jej zábavnosť potom silno klesá. Ako ideálny počet mi preto vychádza cca 5 hráčov. Existujú ale aj veľkí prívrženci tejto hry v dvoch alebo v troch hráčoch.

Napriek značnej rozšírenosti a obľuby tejto hry u nás nie je Citadela hrou pre každého a vrelo odporúčam si ju pred kúpou najskôr vyskúšať.

Náruživí hráči Citadely nájdu na internete nepreberné množstvo rôznych alternatívnych postáv, ktorými si môžu hru obohatiť.

Obsah hry:

65 kariet stavieb, 8 kariet postáv, 7 kariet s prehľadom, karta s korunou a stojanom, 30 zlaťákov, pravidlá

Parametre:
Počet hráčov:
2-7 hráčov
Dĺžka hry:
30-45 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Bruno Faidutti
Rok vydania:
2000
Hodnotenie hry
lucia
20.5.2021
super hra, odporucam, mozu ju hrat aj 2 aj 7. hry trvaju aj vyse hodinu. velkym minusom su nekvalitne karty,po 7 hrach sa nam uz zacinaju osuchavat
Jano
13.12.2018
Fajn hra, aj pre rozdielnovekové skupiny, má rozumnú mieru jednoduchosti, a zároveň taktizovania. Uchopiteľná aj pre mladšie deti.
Danka
22.1.2018
Perfektná hra. Keď začneme, nevieme skončiť hrať. Jediné mínus sú nekvalitné karty- veľmi rýchlo sa ošúchajú.
Gabča
26.6.2016
Túto hru odporúčam je skvelá. Keď som ju hrala 1. krát veľmi som jej nechápala ale hneť 2. krát som ju vyhrala. Má ľahké pravidlá. Dá sa pri nej riadne zasmiať. Odporúčam hrať v najväčšom počte hráčov. Táto hra dokáže byť nekonečná a však dá sa aj ľahko ukončiť. Treba dávať pozor na ostatných hráčov a byť o krok vo pred. Odporúčam :)
stefan bachár
3.12.2013
po prvom večeri s Citadelou sme na druhý deň kúpili rozšírenie. Pravidlá pochopiš za 3 kolá, no na dobrú stratégiu treba skill- a tak trochu šťastie. Zabíjaš, okrádaš, staviaš a búraš. Vyberáš dane a zároveň sa snažíš chrániť pred protihráčmi. každé kolo môžeš mať inú postavu, ktorá má inú vlastnosť. Správna kombinácia ťa dovedie k víťazstvu.
Richard
20.8.2013
Citadela - kalkuluj, predvídaj a kombinuj. Toľko tromi slovami o tejto úžasnej hre. Možností ako sa dostať k víťazstvu je skutočne nekonečné množstvo a to platí aj o zábave ktorú so sebou Citadela prináša. Hra ma jednoduché pravidlá ktoré sú po max dvoch kolách pochopiteľné aj pre ľudí, ktorí nehrávajú často podobné hry. Osobne za ideálny počet hráčov považujem 4-5, kedy má hra svižné tempo, je dostatočné znížený prvok náhody a celková hra trvá niekoľko desiatok minút. Jediným mínusom je hra s príliš nerozhodnými ľudmi.
Jakub Celušák
3.11.2012
Perfektná hra v akomkoľvek počte hráčov od 2 do 7. Zo začiatku možno trochu priveľa pravidiel ale po druhej hre je väčšinou všetkým jasné aká stratégia sa má voliť pre úspech. Minimum náhody, veľký čas vám zaberie odhadovanie súperov a najlepšie na tom je, že ten kto hru ukončí, je nemusí automaticky vyhrať.
Tomas Gronich
18.12.2011
Vyborna, atmosfericka hra plna strategie a premyslania. Minimalny vplyv nahody, krasne spracovane komponenty a ohratelnost hry je z dovodu jej variability dost nizka. (Tzn bavi to aj po x-tom zahrati). Odporucam hrat pri viac ako 5 ludoch.
8 Hodnotení
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje