Coloretto
Myslíte, že desať druhov kariet je na dobrú kartovú hru málo? Vyskúšajte Coloretto! Už na prvý pohľad Vás prekvapí, že krabička obsahuje vlastne len a len chameleónov v rôznych farbách. Celkovo je 8 farieb po ôsmich kartách z každej. Navyše sa v balíčku ukrývajú tri dúhové chameleóny a jedinú väčšiu odlišnosť predstavujú karty s dvojbodovými bonusmi a kartička indikujúca blížiaci sa koniec hry. A to je všetko. Ale aj toto "málo" stačí v rukách šikovného autora na vyčarovanie kandidáta na Hru roka! Priebeh hry Ako vlastne hra funguje? Je založená na dvoch princípoch. Prvým je, že hráči sa snažia získať čo najviac chameleónov jednotlivých farieb, ale každý musí počítať s tým, že len chameleóny troch farieb mu prinesú kladné body, za ďalšie sa naopak body odčítavajú. Druhým je geniálny spôsob získavania kariet s chameleónmi. V strede stola sú kôpky zodpovedajúce počtu hráčov a na ne hráči postupne prihadzujú otáčané karty. Počet kariet v každej kôpke je obmedzený na max. tri. Ak sa niektorá kôpka hráčovi, ktorý je na ťahu páči, môže si ju vziať. Takto sa pokračuje, kým každý hráč nezíska jednu kôpku. Potom sa opäť zapoja všetci do vytvárania nových kôpok. V okamihu, keď niektorý hráč otočí kartu signalizujúcu koniec hry, dokončí sa už len aktuálne vytváranie a rozdeľovanie kôpok. Potom sa spočítajú body. Dúhové chameleóny sa môžu použiť ako chameleóny ľubovoľnej farby, za bonusové karty sa pripočíta zodpovedajúci počet bodov. Hodnotenie chameleónov je progresívne. Čím viac chameleónov z jedného druhu hráč nazbieral, tým viac sa zvyšuje počet bodov, ktoré získa alebo o ktoré príde. Hodnotenie V čom spočíva úspech tejto hry? Jednoducho v tom, že každý hráč je v neustálom tlaku, keď sa musí doslova pri každom ťahu rozhodovať, či si už má vziať kôpku alebo čakať na tučnejší zisk; či si má vylepšiť kôpku, ktorú by chcel alebo by mu ju už niekto vzal; či je lepšie vylepšiť kôpku súperovi alebo uškodiť sebe apod. Samozrejme málokedy je odpoveď jednoznačná, záleží na stratégii ostatných, na tom, aké karty a kedy sa otočia, ale tiež na momentálnej nálade súperov :-).
Odporúčaný vek:
8 rokov
Dĺžka hry:
20 min.
Počet hráčov:
3-5 hráčov
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
6,99 €
skladom, odosielame čo najskôr
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Objednáme pre vás
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis hry

Myslíte, že desať druhov kariet je na dobrú kartovú hru málo? Vyskúšajte Coloretto! Už na prvý pohľad Vás prekvapí, že krabička obsahuje vlastne len a len chameleónov v rôznych farbách. Celkovo je 8 farieb po ôsmich kartách z každej. Navyše sa v balíčku ukrývajú tri dúhové chameleóny a jedinú väčšiu odlišnosť predstavujú karty s dvojbodovými bonusmi a kartička indikujúca blížiaci sa koniec hry. A to je všetko. Ale aj toto "málo" stačí v rukách šikovného autora na vyčarovanie kandidáta na Hru roka!

Priebeh hry
Ako vlastne hra funguje? Je založená na dvoch princípoch. Prvým je, že hráči sa snažia získať čo najviac chameleónov jednotlivých farieb, ale každý musí počítať s tým, že len chameleóny troch farieb mu prinesú kladné body, za ďalšie sa naopak body odčítavajú.

Druhým je geniálny spôsob získavania kariet s chameleónmi. V strede stola sú kôpky zodpovedajúce počtu hráčov a na ne hráči postupne prihadzujú otáčané karty. Počet kariet v každej kôpke je obmedzený na max. tri. Ak sa niektorá kôpka hráčovi, ktorý je na ťahu páči, môže si ju vziať. Takto sa pokračuje, kým každý hráč nezíska jednu kôpku. Potom sa opäť zapoja všetci do vytvárania nových kôpok.

V okamihu, keď niektorý hráč otočí kartu signalizujúcu koniec hry, dokončí sa už len aktuálne vytváranie a rozdeľovanie kôpok. Potom sa spočítajú body. Dúhové chameleóny sa môžu použiť ako chameleóny ľubovoľnej farby, za bonusové karty sa pripočíta zodpovedajúci počet bodov. Hodnotenie chameleónov je progresívne. Čím viac chameleónov z jedného druhu hráč nazbieral, tým viac sa zvyšuje počet bodov, ktoré získa alebo o ktoré príde.

Hodnotenie
V čom spočíva úspech tejto hry? Jednoducho v tom, že každý hráč je v neustálom tlaku, keď sa musí doslova pri každom ťahu rozhodovať, či si už má vziať kôpku alebo čakať na tučnejší zisk; či si má vylepšiť kôpku, ktorú by chcel alebo by mu ju už niekto vzal; či je lepšie vylepšiť kôpku súperovi alebo uškodiť sebe apod. Samozrejme málokedy je odpoveď jednoznačná, záleží na stratégii ostatných, na tom, aké karty a kedy sa otočia, ale tiež na momentálnej nálade súperov :-).

Parametre:
Počet hráčov:
3-5 hráčov
Dĺžka hry:
20 min.
Odporúčaný vek:
8+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Michael Schacht
Rok vydania:
2003
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Jozef Kundlák
3.3.2009
Ak si chcete oddýchnuť od náročnejších hier, alebo sedíte v kaviarni a neviete, čo s 15 minútami, vytiahnite Coloretto a zahrajte si partiu. Hra ide svižne a keďže sú pravidlá ľahké, počas tej kávy hru vysvetlíte aj novému človeku. K hre nepotrebujete nič iné, ako balíček jej kariet, takže je veľmi skladná a prenosná. A keď chcete hrať vo dvoch hráčoch a nemáte najnovšiu verziu, na stránke autora hry (http://michaelschacht.net/colorD1.html) nájdete kartičky pre hru dvoch hráčov, ktoré nahrádzajú štandardne dodávané kartičky s troma vytlačenými kartami.
David Jablonovsky
10.1.2012
Vyborna nenarocna rychla hra. Da sa vysvetlit za 1 minutu, hra sa cca 20 minut a vacsinou si ju hraci radi zopakuju. Dokonale na rozohriatie na zaciatok dlhsej session, alebo skvele do batohu pre kazdu prilezitost (do vlaku, na chatu...), balenie je male a lahke. Spolu s Bangom moja oblubena hra v tejto kategorii malych lacnych kartovych hier. Coloretto je vsak jednoduchsie, mozu ho hrat zmysluplne aj dvaja hraci a vysvetlite ho hocikomu, zaroven si pozorny hrac moze pamatat kto co taha a ziskat tak vyhodu, da sa taktizovat.
Sára
28.12.2021
Je to rýchla, nenáročná hra vhodná aj pre deti + veľmi pekne ilustrovaná. Dá sa rýchlo naučiť /vysvetliť. Je dobrá, keď nemáte čas na hodinovú hru. Hra pri, ktorej nebude nejak taktizovať alebo si navzájom škodiť, je to skôr oddychová hra. Odporučila by som ju každému, aj menej skúseným hráčom aj skúsenejším.
3 Hodnotenia
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje