Švábí salát
Máte radi zeleninu? Rozoznáte od seba karfiol, papriku, paradajku a šalát? Po partii "Švábího salátu" si tým už nebudete tak istí! Už obrázok na škatuľke nie nepodobný hre Blafuj! dáva tušiť, že skôr než o stratégiu a taktiku pôjde v tejto hre o zábavu a smiech. V priebehu hry všetci spoločne vytvárajú miešaný zeleninový šalát. Hráč, ktorý je na ťahu, otočí hornú kartu zo svojho balíčka obrázkom hore, správne pomenuje zeleninu na ňom zobrazenú a kartu položí na spoločný odkladací balíček uprostred stola. Ak sa hráč preriekne, nesprávne pomenuje zeleninu, alebo dlho váha, berie si všetky odložené karty a pridá ich k svojmu balíčku. Cieľom je zbaviť sa všetkých svojich kariet. Celé kúzlo hry spočíva v spomínanom "správnom" pomenovávaní. Ono to nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Obvykle musí hráč nazvať zeleninu, ktorá je skutočne na karte. Je však niekoľko výnimiek, kedy naopak tento názov použiť nesmie a musí zaklamať. Ide o prípad, že rovnaký druh zeleniny obsahuje vrchná karta odkladacieho balíčku, alebo tento druh zeleniny v pomenovávaní použil hráč, ktorý hral naposledy. V takom prípade musím napr. paradajku nazvať paprikou, šalát karfiolom a podobne. Pre zvolenú "náhradnú" zeleninu samozrejme platia rovnaké obmedzenia. Tj. Napríklad ak som otočil papriku a hráč predo mnou zahral šalát ako "papriku", volím iba medzi karfiolom a paradajkou. Aby bol zmätok dokonalý, prichádzajú občas do hry tzv. karty tabu. Tie sú na každý druh zeleniny v balíčku iba dve. Pri ich otočení musí hráč povedať ?šváb?. Od tejto chvíle sa karty hrajú na druhú hromádku tak, aby tabu karta bola stále dobre viditeľná. Okrem vyššie uvedených pravidiel totiž platí globálny zákaz vysloviť druh uvedený na karte tabu. Ak sa teda vrátime k príkladu z predchádzajúceho odseku - v situácii, keď je tabu paradajka, mám pri otočení papriky z príkladu iba jedinú správnu možnosť - karfiol. Hodnotenie Švábí šalát väčšinou chytí predovšetkým deti, ale pobaviť a odreagovať sa pri ňom môžu veľmi dobre aj dospelí. Hra sa správne rozbehne, až ak sedíte pri stolu aspoň štyria, uvedený maximálny počet hráčov môžete pokojne mierne prekročiť. Čo tak ochutnávkou "Šalátu" spestriť večierok? Majte však na pamäti, že tento typ hier nie je pre každého.
Odporúčaný vek:
6 rokov
Dĺžka hry:
20 min.
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Jazyk hry:
nezávislý
7,99 €
skladom, odosielame čo najskôr
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Máte radi zeleninu? Rozoznáte od seba karfiol, papriku, paradajku a šalát? Po partii "Švábího salátu" si tým už nebudete tak istí!

Už obrázok na škatuľke nie nepodobný hre Blafuj! dáva tušiť, že skôr než o stratégiu a taktiku pôjde v tejto hre o zábavu a smiech. V priebehu hry všetci spoločne vytvárajú miešaný zeleninový šalát. Hráč, ktorý je na ťahu, otočí hornú kartu zo svojho balíčka obrázkom hore, správne pomenuje zeleninu na ňom zobrazenú a kartu položí na spoločný odkladací balíček uprostred stola. Ak sa hráč preriekne, nesprávne pomenuje zeleninu, alebo dlho váha, berie si všetky odložené karty a pridá ich k svojmu balíčku. Cieľom je zbaviť sa všetkých svojich kariet.

Celé kúzlo hry spočíva v spomínanom "správnom" pomenovávaní. Ono to nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Obvykle musí hráč nazvať zeleninu, ktorá je skutočne na karte. Je však niekoľko výnimiek, kedy naopak tento názov použiť nesmie a musí zaklamať. Ide o prípad, že rovnaký druh zeleniny obsahuje vrchná karta odkladacieho balíčku, alebo tento druh zeleniny v pomenovávaní použil hráč, ktorý hral naposledy. V takom prípade musím napr. paradajku nazvať paprikou, šalát karfiolom a podobne. Pre zvolenú "náhradnú" zeleninu samozrejme platia rovnaké obmedzenia. Tj. Napríklad ak som otočil papriku a hráč predo mnou zahral šalát ako "papriku", volím iba medzi karfiolom a paradajkou.

Aby bol zmätok dokonalý, prichádzajú občas do hry tzv. karty tabu. Tie sú na každý druh zeleniny v balíčku iba dve. Pri ich otočení musí hráč povedať ?šváb?. Od tejto chvíle sa karty hrajú na druhú hromádku tak, aby tabu karta bola stále dobre viditeľná. Okrem vyššie uvedených pravidiel totiž platí globálny zákaz vysloviť druh uvedený na karte tabu. Ak sa teda vrátime k príkladu z predchádzajúceho odseku - v situácii, keď je tabu paradajka, mám pri otočení papriky z príkladu iba jedinú správnu možnosť - karfiol.

Hodnotenie

Švábí šalát väčšinou chytí predovšetkým deti, ale pobaviť a odreagovať sa pri ňom môžu veľmi dobre aj dospelí. Hra sa správne rozbehne, až ak sedíte pri stolu aspoň štyria, uvedený maximálny počet hráčov môžete pokojne mierne prekročiť. Čo tak ochutnávkou "Šalátu" spestriť večierok? Majte však na pamäti, že tento typ hier nie je pre každého.

Obsah hry:

120 kariet zeleniny, 8 tabu kariet, pravidlá.

Parametre:
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Dĺžka hry:
20 min.
Odporúčaný vek:
6+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Jacques Zeimet
Rok vydania:
2016
Hodnotenie hry
Eva
28.8.2017
Dopĺňam hodnotenie: 5/5
1 Hodnotenie
Podobné hry
momentálne nedostupné
7,99 €
momentálne nedostupné
objednáme pre vás
9,99 €
objednáme pre vás
objednáme pre vás
14,99 €
objednáme pre vás
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje