Théby (Thebes) CZ verzia
Théby si svoju nomináciu na "Hru roku" jednoznačne zaslúžia. Hra nás zavedie do obdobia veľkých archeologických objavov, úspešných vykopávok v oblasti Stredomoria. Presuniete sa niekam na prelom 19. a 20. storočia a zorganizujte si vlastnú výpravu. Máte šťastie, podarilo sa Vám získať povolenia na dva roky na vykopávky hneď na niekoľkých miestach - v Grécku, na Kréte, v Egypte, Palestíne a Mezopotámii. Lenže každý rok môžete v každom z miest kopať len raz. Navyše, aby ste vôbec mali šancu nejakú pamiatku na dávne civilizácie nájsť, musíte si najskôr niečo o týchto oblastiach naštudovať. Študovať môžete v rôznych európskych mestách, ale nie všade a nie vždy nájdete Vami požadovanú špecializáciu. Hodí sa vám totiž tiež získať sadu lopatiek, pomocou ktorých zvýšite šance na úspech, Vašu prestíž zvýšite účasťou na kongresoch, môžete získať automobil alebo dokonca vzducholoď či špeciálne povolenie. V Thébach platí viac ako kdekoľvek inde, že čas sú peniaze. Akékoľvek štúdium alebo aj presun medzi mestami Vás stojí niekoľko týždňov drahocenného času. Samotné vykopávky tiež zaberú pár týždňov, inak ich ani nemá zmysel skúšať. No fajn, ale rok má len 52 týždňov, dá sa všetko vôbec stihnúť? Veľmi ťažké, čas v tejto hre slúži ako platidlo. Na ťahu je vždy hráč, ktorý má najviac peňazí (prepáčte, vlastne najmenej spotrebovaných týždňov). No a prakticky všetky akcie v hre stoja hráča nejaký ten čas. Táto jednoduchá ale pekná myšlienka časového stresu je v hre všadeprítomná. Zatiaľ sme sa ale vôbec nezmienili o tom, ako prebieha najzábavnejšia fáza hry - vykopávky. Pre každé nálezisko je v hre samostatné vrecko so žetónmi. Iba na polovici žetónov ale nájdete niečo cenné, na ostatných nás čaká len kopa piesku. Podľa znalostí náleziska a týždňov, ktoré vykopávkam venujete, si môžete z vrecka vylosovať zodpovedajúci počet žetónov. Nájdené artefakty si dáte pred seba a na konci hry Vám prinesú body, vytiahnutý piesok sa ale vracia späť. Získavanie ďalších artefaktov je tak stále ťažšie a ťažšie. Jednotlivé artefakty sú rôzne cenené, niekto vytiahne obyčajnú hračičku, niekomu sa do ruky dostane skutočná vzácnosť. Áno len vrtošivá náhoda rozhoduje o tom, či Vám Vaše snaženie vynesie aspoň nejaký zisk. Nakoniec aj v živote skutočných archeológov hrala občas priazeň či nepriazeň osudu dôležitejšiu roli ako ich znalosti a schopnosti. Práve spôsob získavania artefaktov kritizuje veľa hráčov zvyknutých na náročné partie Portorika a ďalších strategických hier. Ale Théby nie sú určené pre nich, ide skôr o rodinnú hru, pri ktorej sa všetci pobavia a u ktorej skutočne nehrozí, že by každá partia mala rovnakého víťaza. O napätie a zábavu v nej rozhodne nie je núdza. Hráči ocenia tiež veľmi pekný herný materiál, hlavne hrací plán obsahujúci mapu Európy, po ktorej hráči cestujú za dobrodružstvom. Ak sa chcete hrou predovšetkým baviť a nevadí Vám veľký podiel náhody, sú Théby hra pre vás.
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
60-90 min.
Počet hráčov:
2-4 hráči
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
34,99 €
Skladom, odosielame ihneď
Pridať medzi obľúbené
Predajňa BA: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Skladom posledné kusy, odber na predajni možný ihneď
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Théby si svoju nomináciu na "Hru roku" jednoznačne zaslúžia. Hra nás zavedie do obdobia veľkých archeologických objavov, úspešných vykopávok v oblasti Stredomoria.

Presuniete sa niekam na prelom 19. a 20. storočia a zorganizujte si vlastnú výpravu. Máte šťastie, podarilo sa Vám získať povolenia na dva roky na vykopávky hneď na niekoľkých miestach - v Grécku, na Kréte, v Egypte, Palestíne a Mezopotámii. Lenže každý rok môžete v každom z miest kopať len raz. Navyše, aby ste vôbec mali šancu nejakú pamiatku na dávne civilizácie nájsť, musíte si najskôr niečo o týchto oblastiach naštudovať.

Študovať môžete v rôznych európskych mestách, ale nie všade a nie vždy nájdete Vami požadovanú špecializáciu. Hodí sa vám totiž tiež získať sadu lopatiek, pomocou ktorých zvýšite šance na úspech, Vašu prestíž zvýšite účasťou na kongresoch, môžete získať automobil alebo dokonca vzducholoď či špeciálne povolenie.

V Thébach platí viac ako kdekoľvek inde, že čas sú peniaze. Akékoľvek štúdium alebo aj presun medzi mestami Vás stojí niekoľko týždňov drahocenného času. Samotné vykopávky tiež zaberú pár týždňov, inak ich ani nemá zmysel skúšať. No fajn, ale rok má len 52 týždňov, dá sa všetko vôbec stihnúť? Veľmi ťažké, čas v tejto hre slúži ako platidlo. Na ťahu je vždy hráč, ktorý má najviac peňazí (prepáčte, vlastne najmenej spotrebovaných týždňov). No a prakticky všetky akcie v hre stoja hráča nejaký ten čas. Táto jednoduchá ale pekná myšlienka časového stresu je v hre všadeprítomná.

Zatiaľ sme sa ale vôbec nezmienili o tom, ako prebieha najzábavnejšia fáza hry - vykopávky. Pre každé nálezisko je v hre samostatné vrecko so žetónmi. Iba na polovici žetónov ale nájdete niečo cenné, na ostatných nás čaká len kopa piesku. Podľa znalostí náleziska a týždňov, ktoré vykopávkam venujete, si môžete z vrecka vylosovať zodpovedajúci počet žetónov. Nájdené artefakty si dáte pred seba a na konci hry Vám prinesú body, vytiahnutý piesok sa ale vracia späť. Získavanie ďalších artefaktov je tak stále ťažšie a ťažšie. Jednotlivé artefakty sú rôzne cenené, niekto vytiahne obyčajnú hračičku, niekomu sa do ruky dostane skutočná vzácnosť.

Áno len vrtošivá náhoda rozhoduje o tom, či Vám Vaše snaženie vynesie aspoň nejaký zisk. Nakoniec aj v živote skutočných archeológov hrala občas priazeň či nepriazeň osudu dôležitejšiu roli ako ich znalosti a schopnosti.

Práve spôsob získavania artefaktov kritizuje veľa hráčov zvyknutých na náročné partie Portorika a ďalších strategických hier. Ale Théby nie sú určené pre nich, ide skôr o rodinnú hru, pri ktorej sa všetci pobavia a u ktorej skutočne nehrozí, že by každá partia mala rovnakého víťaza. O napätie a zábavu v nej rozhodne nie je núdza. Hráči ocenia tiež veľmi pekný herný materiál, hlavne hrací plán obsahujúci mapu Európy, po ktorej hráči cestujú za dobrodružstvom. Ak sa chcete hrou predovšetkým baviť a nevadí Vám veľký podiel náhody, sú Théby hra pre vás.

Obsah hry:

85 bádateľských kariet, 155 žetónov vykopávok, 5 prehľadových kariet, 5 plátenných vreciek, 20 kartičiek povolení k vykopávkam, 1 označenie roku, 4 časové disky, 4 figúrky archeológov, 4 časové kamene, 1 hrací plán s bodovacou tabuľkou, pravidlá a prehľadová tabuľka.

Parametre:
Počet hráčov:
2-4 hráči
Dĺžka hry:
60-90 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Peter Prinz
Rok vydania:
2007
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Monika Pa
5.11.2010
Hru Théby máme doma už rok. Radi si ju zahráme cez víkend s deťmi. Táto hra možno vyzerá zložito, ale jej pravidlá sú veľmi jednoduché a logické. Najprv zbierame znalosti o jednotlivých mestách, kde sa dá kopať a neskôr ideme kopať - teda ťahať artefakty z meštekov. Pri tom sa vždy dobre zabavíme, lebo sme v napätí, kto si čo vytiahne. Ku koncu hry ešte môžme artefakty vystaviť na výstave. Deti majú túto hru radi, lebo si zbierajú artefakty, a tešia sa, koľko toho vykopali. Rozhoduje tu šťastie a náhoda, ale na konci hry nikto nie je nahnevaný a to je fajn. Odporúčam pre deti asi od 10 rokov aj pre dospelých
1 Hodnotenie
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje