Doba kamenná
Doba kamenná sa vezie na módnej vlne hier, v ktorých posielame figúrky na rôzne miesta, kde pre nás urobia niečo užitočné (vyťažia, vymenia, kúpia, predajú). Tiež tu vysielame členov kmeňa ťažiť suroviny (drevo, hlina, kameň, zlato), loviť, množiť sa a pod. Pri ťažbe a love o úspechu výpravy rozhoduje priazeň bohov v podobe kociek. Za každého člena výpravy dostaneme jednu kocku. Každé dva body na kockách pre nás znamenajú jeden úspešný úlovok. Získať suroviny je ešte trochu ťažšie. Zatiaľ čo na drevo nám stačia tri body, na hlinu potrebujeme už štyri, na kameň päť. Odvážlivci, ktorí sa vypravia pre zlato spotrebujú na každú tehličku celých šesť bodov. Aby hráči neboli odkázaní len na priazeň osudu, môžu počas každého kola použiť všetky dovtedy získané pazúriky a ich pomocou navýšiť počet bodov hodený na kockách. Načo je jedlo asi všetci tušia, ale čo so získanými surovinami? Pomocou nich získavate víťazné body. Buď priamo stavbou budov (v ponuke akcií je vždy niekoľko budov z rôznych kombinácií surovín, ktoré je možné postaviť). Za budovu získavajú hráči body zodpovedajúce hodnote surovín potrebných na jej stavbu. Druhou a veľmi užitočnou vecou je nákup kariet. V ponuke sú každé kolo hneď štyri a každá prináša nejaký okamžitý zisk a navyše prísľub bodového bonusu na konci hry. Kedy vlastne hra končí? Počet kôl nie je pevne stanovený, záleží, ako rýchlo hráči vykúpia buď jednu z kôpok s kartičkami budov alebo karty z ponuky. Hra trvá zhruba hodinku a po prvej partii majú obvykle všetci účastníci chuť na odvetu. Hodnotenie Doba kamenná si rýchlo získa miesto na rodinnom hernom stole. K hre priláka nielen nádherným grafickým spracovaním plánu, kariet i drevených komponentov, ale tiež svojimi hernými mechanizmami. Kocky vnášajú do hry to správne napätie, pritom ale v skutočnosti málokedy rozhodujú o výsledku partie. Vždy je šanca preľstiť súpera šikovnými a nečakanými ťahmi. Pár kozmetických chýb by sa na hre našlo (predovšetkým vysoká miera náhody v poslednom kole spôsobená príliš veľkými rozdielmi medzi jednotlivými budovami). Ide však o maličkosti, ktoré nepokazia celkovo výborný dojem z hry. video: popis hry (EN)
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
60-90 min.
Počet hráčov:
2-4 hráči
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
33,99 €
Skladom, odosielame ihneď
Pridať medzi obľúbené
Predajňa BA: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Doba kamenná sa vezie na módnej vlne hier, v ktorých posielame figúrky na rôzne miesta, kde pre nás urobia niečo užitočné (vyťažia, vymenia, kúpia, predajú). Tiež tu vysielame členov kmeňa ťažiť suroviny (drevo, hlina, kameň, zlato), loviť, množiť sa a pod. Pri ťažbe a love o úspechu výpravy rozhoduje priazeň bohov v podobe kociek. Za každého člena výpravy dostaneme jednu kocku. Každé dva body na kockách pre nás znamenajú jeden úspešný úlovok. Získať suroviny je ešte trochu ťažšie. Zatiaľ čo na drevo nám stačia tri body, na hlinu potrebujeme už štyri, na kameň päť. Odvážlivci, ktorí sa vypravia pre zlato spotrebujú na každú tehličku celých šesť bodov. Aby hráči neboli odkázaní len na priazeň osudu, môžu počas každého kola použiť všetky dovtedy získané pazúriky a ich pomocou navýšiť počet bodov hodený na kockách.

Načo je jedlo asi všetci tušia, ale čo so získanými surovinami? Pomocou nich získavate víťazné body. Buď priamo stavbou budov (v ponuke akcií je vždy niekoľko budov z rôznych kombinácií surovín, ktoré je možné postaviť). Za budovu získavajú hráči body zodpovedajúce hodnote surovín potrebných na jej stavbu. Druhou a veľmi užitočnou vecou je nákup kariet. V ponuke sú každé kolo hneď štyri a každá prináša nejaký okamžitý zisk a navyše prísľub bodového bonusu na konci hry.

Kedy vlastne hra končí? Počet kôl nie je pevne stanovený, záleží, ako rýchlo hráči vykúpia buď jednu z kôpok s kartičkami budov alebo karty z ponuky. Hra trvá zhruba hodinku a po prvej partii majú obvykle všetci účastníci chuť na odvetu.

Hodnotenie

Doba kamenná si rýchlo získa miesto na rodinnom hernom stole. K hre priláka nielen nádherným grafickým spracovaním plánu, kariet i drevených komponentov, ale tiež svojimi hernými mechanizmami. Kocky vnášajú do hry to správne napätie, pritom ale v skutočnosti málokedy rozhodujú o výsledku partie. Vždy je šanca preľstiť súpera šikovnými a nečakanými ťahmi.

Pár kozmetických chýb by sa na hre našlo (predovšetkým vysoká miera náhody v poslednom kole spôsobená príliš veľkými rozdielmi medzi jednotlivými budovami). Ide však o maličkosti, ktoré nepokazia celkovo výborný dojem z hry.

video: popis hry (EN)

Obsah hry:

herný plán, 4 dosky hráčov, 58 drevených surovín, 40 figúrok z dreva, 8 drevených značiek (2 veľkosti), 53 kartičiek jedla, 28kartičiek budov, 18 kartičiek náradia, 1 figúrka začínajúceho hráča, 36 kariet civilizácie, 7 kociek, 1 pohár na kocky, návod

Parametre:
Počet hráčov:
2-4 hráči
Dĺžka hry:
60-90 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Michael Tummelhofer
Rok vydania:
2008
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
Karol
11.9.2018
Velmi pekne spracovanie. Zaujimave pravidla, celkovy princip...
Gabča
26.6.2016
Perfektná hra plná zábavy. Patrí medzi moje obľúbené spoločenské hry veľmi sa pri nej zasmejeme. Má ľahké pravidlá. Odporúčam hrať vo väčšom počte. Ja som ju raz hrala aj v oblečení ktoré sa nosilo v tej dobe a musím povedať že som sa veľmi zasmiala len odporúčam. Páči sa mi že tam je viac surovín a celkovo sa mi zdá prepracovaná. Je pre rôzne vekové kategórie.
Igor
28.2.2014
Hra je to dobra. Vyhodou, ako aj nevyhodou je, ze je velmi nenarocna a pravidla si osvojite rychlo, co ma vsak za nasledok, ze sa po istom case ta hra v podstate sama, lebo existuje "najlepsie riesenie" a teda smer, ktorym sa budete v tej hre posuvat dalej.
anon
16.12.2013
Dobrá hra, príjemná zábava, krásna grafika. Hrali sme ju v osadenstve 11 - 50 ročných. Treba trochu strategicky myslieť ako spraviť čo najvýhodnejšie ťahy a získať čo najviac bodov. Pravidlá najprv vyzerajú trochu náročne, ale neni toho tak veľa a rýchlo sa to naučíte. Hru určite odporúčam. My sme ju dali ako darček a potešila.
Anonym
18.11.2013
Určite odporúčam. Dobrá hra. Minule som si kúpil i rozšírenie, ktoré hru veľmi obohacuje. Hral som ju uz cca 20x.
Jakub Celušák
5.12.2011
Túto hru máme doma a je naozaj vhodná pre bežnú rodinku (max 4 hráči). Je založená na strategickom rozmiestňovaní obmedzeného počtu panáčikov a kombinácii dlhodobého a krátkodobého plánovania krokov. Je naozaj veľmi pekne animovaná a k \"efektu\" pridáva aj pekný kožený pohárik na miešanie kockami. Aj napriek celkom obstojnej variabilite (počet hráčov mení isté pravidlá hry, na pláne sa náhodne pri každej hre objavujú karty a špeciálne budovy) môže časom náročný hráč odhaliť \"vzorec víťaza\" a tým sa stane hra nezáživnejšou. Pravidlá sa na prvýkrát vysvetľujú trochu kostrbato ale po prvej hre už je každý nový hráč v obraze.
DOLF
14.9.2011
velmi pěkná strategie s lehkými pravidly, které se bez obav naučí i (dle vlastní zkušenosti) začátečníci 50+ Výborné mechanismy pro hru 2, 3 i 4 hráčů faktor náhody při těžbě surovin umí příjemně i nepříjemně překvapit a to se líbí :o)
Špagi
11.4.2012
Túto hru som doniesla domov po jednom Istrocone. Manžel ju po dvoch hrách odmietol hrať (myslím, že mu stačí lovenie a zabezpečovanie nášho rodinného kmeňa:)). Zato si ju nesmierne obľúbili môj vtedy 6 ročný syn a 9 ročná dcéra. Prvý rok hier hrali väčšinou spolu, ale keď syn dovŕšil 7 rok vyhlásil, že bude hrať sám a zvláda to veľmi obstojne. Hrali sme to aj pri maximálnom počte hráčov s -násť i -cať ročnými, hrala som to s dospelými, a nikdy sme sa nenudili. Odhaliť vzorec víťaza je fajn, najmä ak ho odhalia viacerí:)). Pri pravidlách sa nám osvedčilo, že nováčik (pokiaľ to bolo možné) hral prvú hru vo dvojici s niekym.
8 Hodnotení
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje