Doba kamenná
Doba kamenná je krásna hra pre 2-4 hráčov, ktorá sa, ako názov napovedá, odohráva počas paleolitu. Zhostíte sa vlastného kmeňa, ktorý sa snažíte rozvíjať a poriadne obhospodáriť. Získavate suroviny, lovíte, rozširujete počty vašich členov a všemožne sa snažíte prežiť. V tom vám môže pomôcť priazeň bohov! Tá sa prejavuje v podobe kociek. Za každého člena výpravy dostávate jednu kocku. Každé dva body na kockách pre vás znamenajú jeden úspešný úlovok. Získať suroviny je ešte trochu ťažšie. Zatiaľ čo na drevo budú stačiť tri body, na hlinu potrebujeme už štyri a na kameň päť. Odvážlivci, ktorí sa vypravia pre zlato spotrebujú na každú tehličku celých šesť bodov. Aby hráči neboli odkázaní len na priazeň osudu, môžu počas každého kola použiť všetky dovtedy získané pazúriky a ich pomocou navýšiť počet bodov hodený na kockách. Načo je jedlo asi všetci tušia, ale čo so získanými surovinami? Pomocou nich získavate víťazné body. Buď priamo stavbou budov (v ponuke akcií je vždy niekoľko budov z rôznych kombinácií surovín, ktoré je možné postaviť). Za budovu získavajú hráči body zodpovedajúce hodnote surovín potrebných na jej stavbu. Druhou a veľmi užitočnou vecou je nákup kariet. V ponuke sú každé kolo hneď štyri a každá prináša nejaký okamžitý zisk a navyše prísľub bodového bonusu na konci hry. Kedy vlastne hra končí? Počet kôl nie je pevne stanovený, záleží, ako rýchlo hráči vykúpia buď jednu z kôpok s kartičkami budov alebo karty z ponuky. Hra trvá zhruba hodinku a po prvej partii majú obvykle všetci účastníci chuť na odvetu.   video: popis hry (EN)
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
60-90 min.
Počet hráčov:
2-4 hráči
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
33,99 €
skladom, odosielame čo najskôr
Pridať medzi obľúbené
Predajňa VIVO!: Skladom, odber na predajni možný ihneď
Predajňa BB: Skladom posledné kusy, odber na predajni možný ihneď
Doprava od 3,59 €, pri nákupe nad 69,99 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Doba kamenná je krásna hra pre 2-4 hráčov, ktorá sa, ako názov napovedá, odohráva počas paleolitu. Zhostíte sa vlastného kmeňa, ktorý sa snažíte rozvíjať a poriadne obhospodáriť. Získavate suroviny, lovíte, rozširujete počty vašich členov a všemožne sa snažíte prežiť. V tom vám môže pomôcť priazeň bohov!

Tá sa prejavuje v podobe kociek. Za každého člena výpravy dostávate jednu kocku. Každé dva body na kockách pre vás znamenajú jeden úspešný úlovok. Získať suroviny je ešte trochu ťažšie. Zatiaľ čo na drevo budú stačiť tri body, na hlinu potrebujeme už štyri a na kameň päť. Odvážlivci, ktorí sa vypravia pre zlato spotrebujú na každú tehličku celých šesť bodov. Aby hráči neboli odkázaní len na priazeň osudu, môžu počas každého kola použiť všetky dovtedy získané pazúriky a ich pomocou navýšiť počet bodov hodený na kockách.

Načo je jedlo asi všetci tušia, ale čo so získanými surovinami? Pomocou nich získavate víťazné body. Buď priamo stavbou budov (v ponuke akcií je vždy niekoľko budov z rôznych kombinácií surovín, ktoré je možné postaviť). Za budovu získavajú hráči body zodpovedajúce hodnote surovín potrebných na jej stavbu. Druhou a veľmi užitočnou vecou je nákup kariet. V ponuke sú každé kolo hneď štyri a každá prináša nejaký okamžitý zisk a navyše prísľub bodového bonusu na konci hry.

Kedy vlastne hra končí? Počet kôl nie je pevne stanovený, záleží, ako rýchlo hráči vykúpia buď jednu z kôpok s kartičkami budov alebo karty z ponuky. Hra trvá zhruba hodinku a po prvej partii majú obvykle všetci účastníci chuť na odvetu.

 

video: popis hry (EN)

Obsah hry:

herný plán, 4 dosky hráčov, 58 drevených surovín, 40 figúrok z dreva, 8 drevených značiek (2 veľkosti), 53 kartičiek jedla, 28kartičiek budov, 18 kartičiek náradia, 1 figúrka začínajúceho hráča, 36 kariet civilizácie, 7 kociek, 1 pohár na kocky, návod

Parametre:
Počet hráčov:
2-4 hráči
Dĺžka hry:
60-90 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Michael Tummelhofer
Rok vydania:
2008
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
DOLF
14.9.2011
velmi pěkná strategie s lehkými pravidly, které se bez obav naučí i (dle vlastní zkušenosti) začátečníci 50+ Výborné mechanismy pro hru 2, 3 i 4 hráčů faktor náhody při těžbě surovin umí příjemně i nepříjemně překvapit a to se líbí :o)
Jakub Celušák
5.12.2011
Túto hru máme doma a je naozaj vhodná pre bežnú rodinku (max 4 hráči). Je založená na strategickom rozmiestňovaní obmedzeného počtu panáčikov a kombinácii dlhodobého a krátkodobého plánovania krokov. Je naozaj veľmi pekne animovaná a k \"efektu\" pridáva aj pekný kožený pohárik na miešanie kockami. Aj napriek celkom obstojnej variabilite (počet hráčov mení isté pravidlá hry, na pláne sa náhodne pri každej hre objavujú karty a špeciálne budovy) môže časom náročný hráč odhaliť \"vzorec víťaza\" a tým sa stane hra nezáživnejšou. Pravidlá sa na prvýkrát vysvetľujú trochu kostrbato ale po prvej hre už je každý nový hráč v obraze.
Špagi
11.4.2012
Túto hru som doniesla domov po jednom Istrocone. Manžel ju po dvoch hrách odmietol hrať (myslím, že mu stačí lovenie a zabezpečovanie nášho rodinného kmeňa:)). Zato si ju nesmierne obľúbili môj vtedy 6 ročný syn a 9 ročná dcéra. Prvý rok hier hrali väčšinou spolu, ale keď syn dovŕšil 7 rok vyhlásil, že bude hrať sám a zvláda to veľmi obstojne. Hrali sme to aj pri maximálnom počte hráčov s -násť i -cať ročnými, hrala som to s dospelými, a nikdy sme sa nenudili. Odhaliť vzorec víťaza je fajn, najmä ak ho odhalia viacerí:)). Pri pravidlách sa nám osvedčilo, že nováčik (pokiaľ to bolo možné) hral prvú hru vo dvojici s niekym.
Anonym
18.11.2013
Určite odporúčam. Dobrá hra. Minule som si kúpil i rozšírenie, ktoré hru veľmi obohacuje. Hral som ju uz cca 20x.
anon
16.12.2013
Dobrá hra, príjemná zábava, krásna grafika. Hrali sme ju v osadenstve 11 - 50 ročných. Treba trochu strategicky myslieť ako spraviť čo najvýhodnejšie ťahy a získať čo najviac bodov. Pravidlá najprv vyzerajú trochu náročne, ale neni toho tak veľa a rýchlo sa to naučíte. Hru určite odporúčam. My sme ju dali ako darček a potešila.
Igor
28.2.2014
Hra je to dobra. Vyhodou, ako aj nevyhodou je, ze je velmi nenarocna a pravidla si osvojite rychlo, co ma vsak za nasledok, ze sa po istom case ta hra v podstate sama, lebo existuje "najlepsie riesenie" a teda smer, ktorym sa budete v tej hre posuvat dalej.
Gabča
26.6.2016
Perfektná hra plná zábavy. Patrí medzi moje obľúbené spoločenské hry veľmi sa pri nej zasmejeme. Má ľahké pravidlá. Odporúčam hrať vo väčšom počte. Ja som ju raz hrala aj v oblečení ktoré sa nosilo v tej dobe a musím povedať že som sa veľmi zasmiala len odporúčam. Páči sa mi že tam je viac surovín a celkovo sa mi zdá prepracovaná. Je pre rôzne vekové kategórie.
Karol
11.9.2018
Velmi pekne spracovanie. Zaujimave pravidla, celkovy princip...
Sára
1.1.2022
Fajn hra, veľmi pekne spracovaná. Jedna z lepších hier.
Dávid
6.5.2022
Pár poznámok: -za tú cenu je to super začiatočnícka hra, kde posielate pracovníkov. -kocky sa budú hádzať stále (pre niekoho negatívum) -Trochu nemotorné bodovanie (aj niekoľkokrát sme v prvých hrách obehli hrací plán a nahrali niekoľko stoviek bodov), ale pre tých, čo majú problémy s násobilkou to bude výborný bonus. -hra sa dá pekne dlho zdržiavať, čo hodnotím ako mínus. Zatiaľ všetky naše hry boli nad 2 hodiny (vždy sme hrali s novými hráčmi, ktorých bolo treba naučiť pravidlá) -keď sa hra zdržiava, stane sa monotónnou a všetko sa vlečie, treba doslova hru hnať, aby skončila
10 Hodnotení
Podobné hry
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje