Alhambra
Pevnosť sa vypína nad španielskym mestom Granada. Samotná Alhambra sa však nepreslávila ani tak ako vojenská pevnosť, ale skôr krásou a originalitou svojich interiérov. Za hradbami vznikli nádherné paláce, pavilóny, fontány, jazierka a ďalšie stavby. V hre sa skutočne hráči snažia postaviť podobne nádhernú kópii tej pôvodnej pevnosti. Hráči kupujú kartičky stavieb, ktoré prikladajú k základnej kartičke a vytvárajú tak svoju Alhambru. Niektoré kartičky majú po jednej až troch stranách úsek hradby. Pre prikladanie kartičiek sú definované obmedzujúce pravidlá. Kúpenú kartičku môže hráč hneď umiestniť. Ak zaplatí presne cenu uvedenú na kartičke, získava možnosť urobiť ďalšiu akciu. Ak je hráč na ťahu, môže buď kúpiť kartičku, priložiť skôr kúpenú kartičku zo zásoby na svojej odkladacej ploche, odložiť kartičku z Alhambry do zásoby, zameniť kartičku z Alhambry za kartičku zo zásoby alebo si vziať peniaze. Počas hry a na konci sú celkovo tri bodovania, v ktorých hráči získavajú body za prevahu v jednotlivých druhoch budov a za svoju najdlhšiu hradbu. Úspech v hre prináša väčšinou premyslená stratégia (plánovité kupovanie a umiestňovanie kartičiek aj výber peňazí), ale občas stačí k výhre len poriadna dávka šťastia na kartičky. Prvok náhody sa výrazne zvyšuje s vyšším počtom hráčov. V troch stratégia náhodu výrazne prevyšuje, v piatich už je to také lepšie "Človeče, nehnevaj sa". Pravidlá hry sú pomerne stručné a jasné, hra má rýchly spád, je napínavá, kreatívna. To by ste videli, aké zaujímavé architektonické skvosty sú niektorí hráči schopní vymyslieť! Prečo teda len nechválim, ale je z recenzie cítiť určitý odstup? Hra v sebe skrýva jedno nebezpečenstvo. Môže sa stať, že niektorému hráčovi sa bude doslova lepiť smola na päty. Ak sa k tomu pridá väčší rozdiel v hráčskej kvalite, ten slabší môže byť hrou poriadne otrávený. Na porovnanie: Ak prehrám napr. v Carcassonne, budem mať aj tak pocit, že som nejaké body získal a dobre som si zahral. Keď sa mi nebude dariť tu, nekúpim skoro žiadne kartičky, a teda získam minimum bodov a budem dosť znechutený. Stalo sa mi to tiež a takú partiu človek skutočne dohráva len z povinnosti. Našťastie popísaná situácia nastáva úplne výnimočne, asi tak raz za ... rokov :-). Napriek tomu na túto možnosť pamätajte, hlavne ak hráte s deťmi! Celkové hodnotenie Napriek pár kritickým poznámkam považujem Alhambru za podarenú rodinnú hru na dlhé zimné večery (väčšinou nezostane pri jednej partii). Vrelo ju odporúčam hlavne tým hráčom, ktorí majú radi svižnejšie hry, hrávajú v rôznom počte (tiež variant pre dvoch hráčov je vcelku dobre hrateľný) a nejaká tá náhoda v hre im nevadí. Pomerne veľkej obľube sa hra teší u nežnejšieho pohlavia. Ak chcete dostať k hraniu Vašu partnerku, je Alhambra ideálna voľba.
Odporúčaný vek:
10 rokov
Dĺžka hry:
60 min.
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Jazyk hry:
nezávislý
Nájdite podobné hry:
23,99 €
Dlhodobo nedostupné
Predajňa BA: Dlhodobo nedostupné
Predajňa BB: Dlhodobo nedostupné
Doprava od 2,99 €, pri nákupe nad 50,00 € dopravu neplatíte! Osobný odber na predajni máte zadarmo.
Popis a obsah hry

Pevnosť sa vypína nad španielskym mestom Granada. Samotná Alhambra sa však nepreslávila ani tak ako vojenská pevnosť, ale skôr krásou a originalitou svojich interiérov. Za hradbami vznikli nádherné paláce, pavilóny, fontány, jazierka a ďalšie stavby. V hre sa skutočne hráči snažia postaviť podobne nádhernú kópii tej pôvodnej pevnosti.

Hráči kupujú kartičky stavieb, ktoré prikladajú k základnej kartičke a vytvárajú tak svoju Alhambru. Niektoré kartičky majú po jednej až troch stranách úsek hradby. Pre prikladanie kartičiek sú definované obmedzujúce pravidlá. Kúpenú kartičku môže hráč hneď umiestniť. Ak zaplatí presne cenu uvedenú na kartičke, získava možnosť urobiť ďalšiu akciu. Ak je hráč na ťahu, môže buď kúpiť kartičku, priložiť skôr kúpenú kartičku zo zásoby na svojej odkladacej ploche, odložiť kartičku z Alhambry do zásoby, zameniť kartičku z Alhambry za kartičku zo zásoby alebo si vziať peniaze. Počas hry a na konci sú celkovo tri bodovania, v ktorých hráči získavajú body za prevahu v jednotlivých druhoch budov a za svoju najdlhšiu hradbu.

Úspech v hre prináša väčšinou premyslená stratégia (plánovité kupovanie a umiestňovanie kartičiek aj výber peňazí), ale občas stačí k výhre len poriadna dávka šťastia na kartičky. Prvok náhody sa výrazne zvyšuje s vyšším počtom hráčov. V troch stratégia náhodu výrazne prevyšuje, v piatich už je to také lepšie "Človeče, nehnevaj sa". Pravidlá hry sú pomerne stručné a jasné, hra má rýchly spád, je napínavá, kreatívna. To by ste videli, aké zaujímavé architektonické skvosty sú niektorí hráči schopní vymyslieť! Prečo teda len nechválim, ale je z recenzie cítiť určitý odstup?

Hra v sebe skrýva jedno nebezpečenstvo. Môže sa stať, že niektorému hráčovi sa bude doslova lepiť smola na päty. Ak sa k tomu pridá väčší rozdiel v hráčskej kvalite, ten slabší môže byť hrou poriadne otrávený. Na porovnanie: Ak prehrám napr. v Carcassonne, budem mať aj tak pocit, že som nejaké body získal a dobre som si zahral. Keď sa mi nebude dariť tu, nekúpim skoro žiadne kartičky, a teda získam minimum bodov a budem dosť znechutený. Stalo sa mi to tiež a takú partiu človek skutočne dohráva len z povinnosti. Našťastie popísaná situácia nastáva úplne výnimočne, asi tak raz za ... rokov :-). Napriek tomu na túto možnosť pamätajte, hlavne ak hráte s deťmi!

Celkové hodnotenie

Napriek pár kritickým poznámkam považujem Alhambru za podarenú rodinnú hru na dlhé zimné večery (väčšinou nezostane pri jednej partii). Vrelo ju odporúčam hlavne tým hráčom, ktorí majú radi svižnejšie hry, hrávajú v rôznom počte (tiež variant pre dvoch hráčov je vcelku dobre hrateľný) a nejaká tá náhoda v hre im nevadí. Pomerne veľkej obľube sa hra teší u nežnejšieho pohlavia. Ak chcete dostať k hraniu Vašu partnerku, je Alhambra ideálna voľba.

Obsah hry:

6 štartovných kartičiek s vodotryskom, 54 kartičiek budov, trh kartičiek, bodovacia tabuľka, 12 žetónov (2 pre každého hráča), 108 peňažných kariet v štyroch menách, 2 karty s bodovaním, vrecko, pravidlá

Parametre:
Počet hráčov:
2-6 hráčov
Dĺžka hry:
60 min.
Odporúčaný vek:
10+
Jazyk hry:
nezávislý
Jazyk pravidiel:
Výrobca:
Autor:
Dirk Hann
Rok vydania:
2003
Užitočné odkazy:
Hodnotenie hry
slanger8
9.12.2012
Výborná rodinná hra! Vrelo doporučujem všetkým ktorý majú rady stavanie vlastného mesta.
David Jablonovsky
3.1.2012
Kvalitna rodinna budovatelska hra, ktoru si vzdy po case radi zahrame. Nie je narocna na vysvetlenie, ale ponuka dost strategickych moznosti. Hraci medzi sebou neobchoduju a pocas oponentovho tahu nemaju velmi co robit, iba rozmyslat nad svojim dalsim tahom a sledovat zlozenie ostatnych miest. Jeden pomaly rozmyslajuci hrac tak moze spomalit hru vsetkym (presypacie hodiny nie su sucastou balenia ;)). Idealne sa hra pri 3-4 hracoch, podla ich rychlosti a skillu hra trva cca 1-1.5 hod. Niektorych hracov najviac bavi budovanie mestskych hradieb, niektori maju radi urcity typ budov, niekto najradsej zbiera peniaze a diamanty. Skusenejsi hraci sleduju, ktore farby budov maju ostatni hraci, aby co najvyhodnejsie ziskali majority urcitych farieb a aby neplatili za budovy viac nez je nutne. Zda sa, ze si tu kazdy vie najst to svoje. Neodporucam len netrpezlivym hracom alebo takym, ktori maju radi len bojove hry, alebo hry velmi zlozite a komplikovane. Z rozsireni odporucam c.2, ktore obsahuje diamanty - velmi lahko sa vysvetluju a su lakave aj pre zaciatocnikov. Pre pokrocilejsie hry su v tejto expanzii karticky polnych taborov, ktore podstatne menia taktiku pocas hry.
Kristi
5.6.2011
Veľmi vydarená hra. Vyhovuje hlavne ženskému spôsobu rozmýšľania :-)) Takže, ak chcete získať partnerku pre MSH, skúste to s touto hrou.
3 Hodnotenia
Herné rozšírenia
Alhambra - Hodina zlodějů
Skladom posledné kusy, odosielame ihneď
14,99 €
Alhambra - Vezírova přízeň
Skladom posledné kusy, odosielame ihneď
14,99 €
Alhambra - Kalifova pokladnice
Skladom posledné kusy, odosielame ihneď
14,99 €
Alhambra: The Falconers
Objednáme pre Vás
21,99 €
Alhambra Exp 5: Power of Sultan
Objednáme pre Vás
14,99 €
Podobné hry
Skladom posledné kusy, odosielame ihneď
14,99 €
Skladom posledné kusy, odosielame ihneď
Hry ako životná filozofia
Rýchle dodanie objednávky
Ponuka, v ktorej si nájde každý to svoje